Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Autoři Chytré klíčenky konzultovali možnosti jejího uvedení do praxe

Foto: M. Fialová

Foto: M. Fialová

Autoři projektu Chytrá klíčenka konzultovali v úterý 28. srpna na plzeňské radnici možnosti jeho uvedení do praxe s radním pro oblast Smart Cities a podpory podnikání Vlastimilem Golou. Rady a doporučení z hlediska lékaře a zkušeného manažera ve zdravotnictví jim na schůzce poskytl také poslanec Parlamentu České republiky Kamal Farhan.

Autory projektu jsou osmnáctiletí studenti Vyšší odborné školy a střední průmyslové školy elektrotechnické v Plzni. Setkání na radnici se zúčastnili Martin Prachař a Marek Princl. S radním a poslancem diskutovali o možném dalším vývoji projektu. Na předcházejícím setkání v červnu jim město slíbilo podporu. „Z nynější diskuze vyplynulo, že po počátečním odstranění základních potíží by mohli studenti vytvořit menší pilotní projekt, při němž by jim mohlo být město nápomocno,“ uvedl radní Gola. Na vývoji projektu se podíleli i studenti Jan Pilař a Václav Steiner.

Foto: A. Jarošová

Foto: A. Jarošová

Chytrá klíčenka je v podstatě čip, který se dá připnout na klíče. Má posloužit v situaci, kdy nositel čipu zkolabuje na ulici bez jiných dokladů. Přivolaným záchranářům má pomoci díky aplikaci v jejich mobilu k identifikaci nemocného a ke zjištění jeho zdravotního stavu. Cílovou skupinou Chytré klíčenky jsou především senioři, kteří nepoužívají smartphony a klíčenka by je nezatěžovala. Je ale určena i pro ostatní zájemce. Čip nenese žádná citlivá data, vše je v zabezpečeném systému ukládáno pouze v zabezpečených databázích. K samotným datům mohou mít přístup pouze pověřené osoby.

Myšlence vzniku projektu předcházela zkušenost Martina Prachaře, jehož dědeček dostal na ulici infarkt a neměl u sebe doklady ani telefon. Jediné co měl, byl svazek klíčů. Nemocniční zařízení o něm nemělo žádné informace, nemohlo kontaktovat jeho rodinu.

Chytrá klíčenka by měla této situaci zabránit. Pokud by měl pacient na klíčích čip, který by záchranáři či poté lékaři v nemocnicích načetli přes aplikaci v chytrém mobilu nebo přes mikropočítač, dostali by se k veškerým jeho zdravotním údajům včetně kontaktních údajů na blízké osoby. Lékaři by takto hned věděli, zda má pacient cukrovku, je neslyšící nebo jestli se neléčí s něčím, co by mohlo ovlivnit jeho akutní stav. Přístup přes aplikaci by řešil riziko zneužití dat. Aby takto mohl projekt fungovat, je potřeba mít přístup do centrální zdravotnické databáze. Jediné, co by sám majitel klíčenky mohl upravovat, jsou kontaktní osoby. Úprava těchto dat by byla jednoduchá.

Projekt zvítězil v soutěži Studentská firma roku v kategorii STEM pro rok 2018/2019, studenti se umístili na prvním místě v národním kole soutěže SIR (Social Innovation Relay). V krajském kole soutěže T-Mobile Rozjezdy vyhráli druhé místo a zúčastnili se týdenního akceleračního workshopu pro sociální inovátory pořádaného Nadací Karla Janečka.

Text: Marie Fialová