Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

České barvy rozsvítí známá plzeňská místa, město si připomene události 17. listopadu

Plzeň se připojí k dalším českým městům, která připravila pro své obyvatele program na středu 17. listopadu, na den, který vstoupil do českých dějin hned dvakrát. Do barev české trikolóry se oblékne plzeňská radnice, budova konzervatořeMěšťanské besedy v Kopeckého sadech, stěna v Mlýnské strouze s portrétem Václava Havla, budova Nového divadla, historická brána Plzeňského Prazdroje nebo řada středních škol a gymnázií. Všechny objekty se rozsvítí 17. listopadu 202117:11 hodin, v Kopeckého sadech navíc zazní píseň Modlitba pro Martu.

Měšťanská beseda (foto: M. Svoboda)

Měšťanská beseda (ilustrační foto: M. Svoboda)

Město si události 17. listopadu připomene také položením květin ve 14 hodin u Lavičky Václava Havla v Šafaříkových sadech a následně u Památníku obětem komunistického teroru na Anglickém nábřeží před centrální Komerční bankou.

Nasvícením několika míst a objektů se město se svými partnery zapojují do výzvy neziskové organizace „Díky, že můžem!“ a její celorepublikové připomínce sametové revoluce. Cílem je vyslat společnosti zprávu, že hodnoty svobody a demokracie jsou stále živé.

Události kolem 17. listopadu akcentuje i festival světla a umění BLIK BLIK MINI, který se v areálu DEPO2015 koná 16. a 17. listopadu vždy od 18 hodin do půlnoci. V instalaci „32 let svobody“ se návštěvníci vrátí do listopadu 1989, do doby cinkání klíčů a euforie ze svobody. Sugestivní projekt „Květy svobody 39“ spojený s workshopem a zážitkovou instalací pak pro změnu vzpomene tragické události listopadu 1939, který byl poznamenán nástupem fašismu, zavíráním vysokých škol, perzekucemi a následným vyhlášením 17. listopadu mezinárodním dnem studenstva.

17. listopad je českou vládou ustanoven jako státní svátek. V roce 1939 došlo k uzavření českých vysokých škol, o 50 let později připomínka nacistických represí přerostla v demonstraci proti komunistickému režimu.

Text: Eva Kriegerová