Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Jezírko ve Škodalandu čeká další čištění od plžů

Jezírko ve Škodalandu odborníci stále čistí od plžů, kteří přenášejí cerkárie na člověka. Jejich vysbírávání začalo už 27. června. Plžů totiž v jezírku žijí tisíce, odstranit se zatím podařilo zhruba polovinu.

Na konci června se tam pět hodin také potápěl hydrobiolog Jindřich Duras s odsávací hadicí. „Díky tlakovému vozu na čištění kanalizací od Vodárny Plzeň na podařilo se odsát velké množství řas, vodních plžů i kamínků. Další dny opět probíhalo manuální čištění jezírka,“ uvedl Jindřich Duras.

Další čištění se uskuteční dnes, 13. července, kdy má centrální obvod opět objednaný odsávací vůz. S čištěním pomůže i potápěč. Poté bude ještě třeba vyčistit stěny jezírka a zlikvidovat zbylá vajíčka a případně nové šneky, kteří se z nich vylíhli.

Ilustrační foto z čištění (zdroj: ÚMO Plzeň 3)

Ilustrační foto z čištění (zdroj: ÚMO Plzeň 3)

Jezírko poté otestují dobrovolníci. Pro veřejnost se pravděpodobně otevře až ve druhé polovině prázdnin po rozborech vody.

Třetí městský obvod také spolupracuje s výzkumným střediskem Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, která se šneky zabývá a již prováděla šetření na místě. „To odhalilo čtyři druhy plžů. Parazitováno potenciálně rizikovými druhy motolic je zhruba kolem pět procent z nich,“ doplnil Jindřich Duras.

Protože cerkárie, které způsobují sice zdraví neohrožující, ale velmi svědivou kožní vyrážku se na plže přenáší z kachního trusu, hledají se zároveň další možnosti vysídlení kachen z areálu Škodaland. Třetí městský obvod proto žádá návštěvníky, aby kachny v žádném případě nekrmili.

Vodní plocha má velmi dobrou kvalitu vody, ve které se plžům daří. Cerkárie však rozbor vody neodhalí, lze je zjistit pouze zkoumáním šneků.

Cerkáriová dermatitida je dnes největším rizikem pro koupaliště s čistou vodou, aktuálně je řešena na řadě lokalit v Česku, například na koupališti Lhotka v Praze, před několika lety se objevila i na Velkém boleveckém rybníku.

Cerkáriová dermatitida je vyrážka svědivých pupínků, které se vytvoří, když pokožku napadnou tzv. cerkárie. Jsou to asi půl milimetru až milimetr dlouhé tenké larvičky, které parazitují na vodních plžích. Cerkárie je jedno z vývojových stádií ptačích motolic. Dospělé motolice žijí v kachnách, kde produkují spoustu vajíček. Ta ve vodě prasknou a mikroskopická larvička napadne vodního plže. Do toho se zavrtá a v něm se i dále pomnožuje. „Když jsou larvičky v plži dostatečně velké, opustí ho a snaží se najít kachnu na hladině. Pokud ve vodě místo kachny natrefí na plavce, některé druhy motolic to zkusí i na jeho kůži. Neuspějí-li hynou během 24 hodin. Pupínky na lidské kůži jsou známkou, že náš imunitní systém cerkárii zlikvidoval. Kromě svědivých pupínků už žádné zdravotní riziko nehrozí,“ vysvětlil hydrobiolog.

Editace textu: Barbora Hájková