Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Kniha absolventky Sutnarky uspěla ve světové soutěži ilustrací

Na světové přehlídce ilustrací knih pro děti Bienále ilustrací Bratislava získalo nakladatelství Verzone čestné ocenění za originální knihu Ludwig van Beethoven. Ta původně vznikla jako diplomová práce Veroniky Bílkové, studentky ateliéru Didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Ocenění z prestižního bienále tak zamířilo do České republiky po dvanácti letech.

Ilustrace

Ilustrační obrázek

Letošního 28. ročníku bienále se zúčastnilo 42 zemí. Do soutěžního klání poslalo 380 ilustrátorů 2700 ilustrací z 500 knih. Mezinárodní porota, složená z teoretiků a ilustrátorů z celého světa, rozdala 14 cen. Jednou z nich bylo i čestné uznání pro vydavatele, tedy Honorary Mention, za knihu Veroniky Bílkové Ludwig van Beethoven. Cena je uznáním pro autorku textů a ilustrací i pro nakladatelství Verzone, které se ujalo vydání této mimořádné absolventské práce.

Kniha vypráví o životě a díle slavného skladatele a ukazuje vlivy klasické hudby na budoucí hudební etapy. „Protože se od dětství věnuji hudbě, zejména klavírní hře, věděla jsem dlouho dopředu, že se na toto téma zaměřím i u své diplomové práce. Malby jsou nosným a hlavním faktorem ve vyprávění děje. Zvolila jsem proto svoji oblíbenou techniku špachtlové malby, která mi umožňuje nanášet větší množství barvy. Tím mohu docílit dynamických tvarů a reliéfního efektu v orchestrálních scénách a krajinomalbách a expresivně tak vyjádřit skladatelův přístup k jeho způsobu komponování,“ popsala Veronika Bílková.

Celostránkové ilustrace zobrazují mimo jiné důležité události a místa v Čechách, která Beethoven navštívil. Jiné kapitoly zase rozebírají jeho dílo od klavírních sonát přes komorní tvorbu až po symfonie. Kapitoly klavírních sonát jsou doplněny tisky vytvořené klavírními kladívky z vídeňské mechaniky, které kopírují melodickou linii každé sonátové věty. „Chtěla jsem ilustrace narušit jemnými abstraktními motivy, jež dovedou čtenáře blíže k vizuálně-akustickému zážitku z hudebního díla. Kapitoly o symfoniích potom doplňují hrubší tisky tympánovými paličkami,“ dodala autorka.

Veronika Bílková pracuje na dalším pokračování volného cyklu portrétů slavných skladatelů, tentokrát píše a ilustruje knihu o Bedřichu Smetanovi. „Na prosinec chystá také pro Galerii Inkubátor, která se nachází v prostorách Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, výstavu svých rozměrných obrazů zachycujících různá místa Evropy. O svou techniku se podělila se studenty Didaktické ilustrace na plenéru v jižních Čechách. I tyto práce by měly být součástí výstavy,“ doplnila vedoucí ateliéru Didaktické ilustrace Renáta Fučíková.

Bienále ilustrací v Bratislavě je světová soutěž profesionálních ilustrátorů, která se pravidelně koná od roku 1967. Jejími pořadateli jsou významné slovenské kulturní instituce, ale také UNESCO a Mezinárodní unie pro dětskou knihu (IBBY). V oboru ilustrace pro děti lze tuto tradiční soutěž přirovnat k olympijským sportovním hrám. Roku 1969 získala Grand Prix na Bienále ilustrací Bratislava česká ilustrátorka Eva Bednářová, roku 2009 obdržel František Skála cenu Zlaté jablko. Díky spolupráci ilustrátorky Veroniky Bílkové, nakladatelství Verzone i pedagogů Sutnarky je po dvanácti letech mezi oceněnými tohoto prestižního bienále opět zástupce České republiky.

Editace textu: Marie Fialová