Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Luděk Šantora: K prosperitě regionu vede vzdělanost a talenty

Ředitel Správy informačních technologií prozradil, že zajímavé projekty se přihlásí samy

Od roku 1998 funguje Správa informační technologií města Plzně (SITMP), která vytrvale pracuje na usnadňování každodenního života obyvatel Plzně i zaměstnanců městských organizací. Přichází s mnoha technologickými inovacemi podporujícími rozvoj chytrého města. SITMP už 14 let vede Luděk Šantora.

Luděk Šantora (foto: T. Liška)

Luděk Šantora (foto: T. Liška)

Pojďme začít úspěchem, který SITMP oslavil na mezinárodní scéně…

V Barceloně jsme uspěli s projektem DUET (digitální dvojče města) a získali první místo v celosvětové soutěži World Smart City Awards 2021 v kategorii Enabling Technologies. Jde o projekt z programu HORIZON 2020, na kterém pracujeme již druhým rokem. Spolupracujeme například s regionem Flandry nebo městem Athény. Díky tomuto projektu má Plzeň přesný 3D model města, který se dá využít v různých oblastech, ať už jde o nejrůznější krizové scénáře, pak také provozní stavy v oblasti urbanismu, životního prostředí, výstavby, turismu a podobně. Určitě nelze zapomenout ani na řešení, na nichž pracujeme s integrovaným záchranným systémem.

To ale není váš první mezinárodní projekt, do kterého jste zapojeni, je to tak?

Je to náš třetí mezinárodní projekt. První byl PoliVisu, z něhož má Plzeň aplikaci Traffic Modeller. V ní je možné modelovat dopady dopravních omezení. Druhým je zmíněný DUET a třetí se jmenuje S4All-Cities. Ten je zaměřený na zvýšení bezpečnosti v evropských městech. Připravuje se čtvrtý s názvem Demeter, který řeší detekci kůrovce, a my v tomto projektu zúročujeme práci našich dronařů. Ti po dvouletém vývoji dokázali vytvořit nástroj, jenž detekuje kůrovce v konkrétním stromě, a to ještě před jeho jarním rojením.

Zapojení do těchto prestižních projektů dělá Plzni v zahraničí bezesporu dobré jméno, jaké jsou další benefity?

Plzeň má jednoznačně v zahraničí velmi dobré jméno – je to krásně vidět na pozvánkách přicházejících ze zahraničí. Zvou nás, abychom představili naše projekty na různých konferencích nebo workshopech. Naposledy jsme byli například v Rakousku, Belgii nebo Německu. Dalším, a pro mne neméně důležitým benefitem, je profesní růst našich zaměstnanců. Na prvním projektu byl na nás vidět strach z komunikace v angličtině a celkově nižší sebevědomí. Tohle všechno úspěch prvního projektu zlomil, bylo vidět, jak kolegové a kolegyně profesně rostou před očima. Je skvělé, že máme kontakty po celé Evropě, že se dostaneme k novým technologiím, postupům, můžeme se jimi inspirovat a vyzkoušet si je, aniž by to Plzeň cokoli stálo, a pak je pro město případně pořídit.

Máte široké spektrum činností, jak vyhledáváte projekty, do kterých se chcete zapojit?

Bude to znít asi divně, ale projekty si nás poslední dobou tak nějak najdou samy. Podle mne to má souvislost, ač to bude možná znít namyšleně, s kvalitou práce, kterou město – SITka dělá.

Kromě IT (informačních technologií), které historicky SITMP utváří, se věnujete také vzdělávání a podpoře podnikání, jak k tomu došlo?

Tak trochu náhoda. SITka zajišťuje pro celé město centrálně ICT (informační a komunikační technologie) služby. Mimo jiné i nákupy vybavení do škol. Asi si již nevzpomenu kdy, ale tak před deseti lety přišly do škol první interaktivní tabule a my viděli, jak dětem ve škole svítí oči. Několik let jsme hledali cestu, jak plzeňské učitele v základních školách zřizovaných městem posunout, aby tuto techniku využívali. Dnes jsem přesvědčený, že se to povedlo a Plzeň je v tomto ohledu v České republice unikátní. Máme všechny školy na optice, centrálně se o ně staráme. Skrze Centrum robotiky pomáháme učitelům se zaváděním a využíváním moderních technologií ve výuce. To, že nejde o plané řeči, lze ukázat například na Masarykově ZŠ, kde se již čtvrtým rokem vyučuje robotika jako povinný předmět od první třídy, a dnes se tento model zavádí na další školy.

Pojďme se podívat na PINE, tedy ekosystém technického vzdělávání a podpory podnikání v Plzni, v čem tkví jeho jedinečnost?

Tak to bude nadlouho. V podstatě jsme stvořili ucelený ekosystém, kde na začátku prostřednictvím Centra robotiky, které je součástí SITMP, pracujeme na technickém vzdělání dětí ve věku 6-15 let. Přivádíme je k technice formou volnočasových kroužků, ročně nám Centrem robotiky projde přes 500 dětí, které zde získají vztah k technice a rozvíjejí své dovednosti. V kombinaci s podporou pedagogů v zavádění nových technologií vidíme více dětí se zájmem o techniku a s většími znalostmi. Aby měly děti z Centra robotiky kam pokračovat, zrodil se SIT Port, opět součást SITMP. Jde o partu, která pracuje s komunitou 16+ a formou projektů se ji snaží rozšiřovat. Členy komunity přivádíme k novým technologiím jako jsou umělá inteligence, VR/AR, 5G sítě, robotika a podobně. Kolegové pracují s mladými lidmi již tři roky a mohu říct, že je radost vidět, jak ze studentských projektů vznikají startupy.

Spolupracujete v ekosystému PINE také s podnikateli v regionu?

Určitě, činnost SIT Portu není jen o vzniku nových firem. Spolupracují s námi zdejší firmy, které vědí, že jsme jim v dlouhodobém horizontu schopni připravit kvalitní zaměstnance, kteří budou schopni využívat moderní technologie tak, aby ony společnosti mohly růst a expandovat na zahraniční trhy. Jedním z klíčových prvků je, že tato aktivita vede k udržení mladých talentovaných lidí v regionu. Zase zjednoduším výstup – rozvoj talentů, jejich udržení v regionu, vznik nových firem, kvalitní zaměstnanci a v neposlední řadě možnost pro místní firmy investovat do startupů, to vše může pomoci v růstu investora.

Tady se ekosystém PINE nejspíš uzavírá?

Už jsme za půlkou. V tuto chvíli navazuje BIC Port, který je součástí další městské firmy BIC Plzeň (Podnikatelské a inovační centrum). Ten ze SIT Portu převezme startupy k inkubaci a akceleraci. Zprostředkovává zdroje, které startupy mohou využít pro své projekty tak, aby se z nich staly funkční firmy schopné růst a vytvářet v regionu nová kvalitní pracovní místa, což je v podstatě i shrnutí této třetí části plzeňského inovačního ekosystému PINE. Poslední část je pak spojená s BIC Plzeň, který firmám pomáhá v zavádění inovací pro konkurenceschopnost, růst a vytváření kvalitních pracovních míst pro Plzeňany. A samozřejmě, když se jim daří, tak i skrze daně vracejí část zdrojů zpět do města a město se může rozvíjet. Celý ekosystém PINE je zjednodušeně řečeno cesta k prosperitě města skrze vzdělání našich dětí.

Co přináší nebo v budoucnu přinese tento soubor aktivit občanům západočeské metropole?

V podstatě jsem to již řekl, jsem přesvědčen, že prosperitu, nová kvalitní pracovní místa, která nebudou ohrožena přesunem práce do jiné ‚levnější‘ země, vznik nových firem, jež budou úspěšné a prosadí se na globálním trhu. To vše díky vzdělanosti, udržení talentů v regionu, vytvoření podmínek pro inovace a vznik firem.

TechTower (foto: T. Liška)

TechTower (foto: T. Liška)

Velkou kapitolou je stavba technologického parku TechTower, jak pokračuje a co TechTower nabídne?

Vida, na ten jsem v PINE zapomněl. TechTower je oním místem, kde chceme komunitu 16+ rozšiřovat, vzdělávat, kde budou vznikat startupy, kde je propojíme s atraktivními firmami, jež pracují v nových technologiích a mohou jim předat zkušenosti, vést je, inspirovat.

Nesmíme zapomenout ani na drony, Plzni se totiž říká díky vašim dronařům říká ‚město dronů‘. Kdy a proč se začala psát historie dronů u SITMP?

Tuším v roce 2015, kdy jsme byli prvním městem, které získalo licenci na letecké práce s drony. Dnes i přiznám, že jsme viděli novou technologii, pořídili si ji a pak teprve přemýšleli, co s ní. Ale dobře, že jsme to udělali. Po těch šesti letech jsou naši kluci součástí hasičského záchranného systému a drony jsou využívány běžně u požárů, vyhledávání lidí, zvířat, u havárií staveb, u dopravních nehod, kde vytváříme 3D model pro vyšetřování jejich příčin. Umíme detekovat kůrovce ještě před jeho jarním rojením a lesníkům dát přesné souřadnice stromu. Prošlapali jsme cestu využití dronů pro inspekce mostních konstrukcí a podobně. Našimi aktivitami jsme známí nejen u nás, ale i v zahraničí. Jako nejzásadnější přínos určitě vnímám spolupráci s integrovaným záchranným systémem (IZS) a přesah na bezpečnost a ochranu lidských životů a majetku.

Kam směřuje další vývoj SITMP?

Chceme v lednu 2023 otevřít TechTower, stabilizovat a posílit PINE, prostě dobře dělat svoji práci.

A co považujete vy osobně za svůj největší úspěch?

Lidi, které mám v SITce, a v BIC Plzeň jsou skvělí a bez nich by to byly jenom sny. Bez kolegů, kolegyň a podpory mé ženy by se nic z toho, co jsem vyjmenoval, neuskutečnilo. Byly by to jen neuskutečněné sny. Za to jim patří obrovský dík.

Tři pilíře SITMP

INOVUJEME PLZEŇ

V této oblasti SITMP pracuje na implementaci moderních technologií a chytrých řešení do každodenního života Plzeňanů. Začátkem roku 2022 se například chystá spustit nový dotační portál, jehož podstatou bude celkové zjednodušení celého dotačního procesu. Přinese možnost podat žádost o dotace elektronicky, bez nutnosti návštěvy úřadu. Dojde také ke zvýšení transparentnosti systému, zjednodušení administrace a zrychlení dotačního titulu. Portál nahradí stávající webové stránky https://dotace.plzen.eu.

ROZVÍJÍME TALENTY

V rámci tohoto pilíře SITMP podporuje technické vzdělávání, a to nejrůznějšími způsoby. Aktuálně se například podílí na unikátním projektu zavádění virtuální reality do škol. Žáci vybraných základních škol dostanou jedinečnou možnost načerpat vyučovanou látku atraktivní formou – zažijí například výlet do vesmíru nebo si v hodinách chemie vyzkouší běžně nerealizovatelné pokusy. Pokud se projekt osvědčí, rozšíří se i na další městské ZŠ.

PODPORUJEME PODNIKÁNÍ

Podpora podnikání, třetí pilíř SITMP, míří na začínající podnikatele, cílem je růst startupů, posílení již fungujících společností a rozšíření technické komunity v Plzni. Nejnovějším projektem z dílny pracovníků SIT Port je ucelený půlroční program Startupuj. V jeho v rámci lektorují spolu s externími odborníky na vybraných středních školách a předávají klíčové znalosti se světa businessu – například obchodní dovednosti, komunikaci a prezentaci, základy účetnictví a práva, věnují se metodě design thinking a podobně.

Text: Veronika Cholinská