Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Město má Realizační plán pro rok 2016, cílí na pět klíčových sociálních oblastí

Plzeň má schválený Realizační plán pro rok 2016, mapuje potřeby občanů a je směrodatným materiálem rozvoje a zkvalitňování sociálních služeb poskytovaných na území města. Plán je rozdělen do pěti kapitol podle cílových skupin a přináší přehled priorit, kterým je nutno v nadcházejícím období věnovat zásadní pozornost, a to jak z pohledu města, tak poskytovatelů sociálních služeb.

„Plán sestavuje Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně ve spolupráci s pracovními skupinami, ty fungují už desátým rokem a tvoří je zástupci organizací poskytujících sociální služby, spolupracujících institucí, uživatelé sociálních služeb i zástupci z řad veřejnosti a představitelé města,“ uvedla resortní náměstkyně Eva Herinková.

Například v oblasti péče o seniory, jichž v Plzni žije přes 30 tisíc, jsou pro rok 2016 mezi prioritami vstřícný přístup města a městských obvodů k potřebám seniorů a podpora jejich aktivního života, rozšíření velmi žádané služby Senior Expres, udržení služby bezplatné právní poradny nebo zajištění dostupnosti služby Tísňové péče pro občany města Plzně, která neobdržela pro rok 2015 krajskou dotaci. Odbor sociálních služeb také počítá s tím, že ve vztahu ke skupině lidí nad 65 let zahájí přípravy zpracování akčního plánu stárnutí na území Plzně. Město má zájem i na navýšení kapacity některých domovů se zvláštním režimem, případně odlehčovacích lůžek.

Senior expres

V oblasti péče o rodiny, děti a mladistvé je cílem ambulantní a terénní práce s ohroženými dětmi a mládeží. Cílem je udržet stávající nízkoprahové zařízení pro děti a mládež i zvážit vybudování nového zařízení na území třetího městského obvodu.

V oblasti péče o obyvatele sociálně vyloučených lokalit a lidi bez domova zůstává prioritou potravinová pomoc, nejohroženějšími skupinami jsou matky samoživitelky s více dětmi a senioři. Zásadním opatřením je vytvoření koncepce dostupného bydlení a zvýšení důrazu na prevenci a včasné řešení zadluženosti na bydlení. Město bude pokračovat v naplňování akčního plánu řešení bezdomovectví.

V případě zdravotně postižených je záměrem doplnit síť služeb o odlehčovací služby pro rodiny se zdravotně postiženým dítětem, znakování regionálních zpráv nebo zvýšení osvěty v péči o osoby s poruchou autistického spektra, s důrazem na děti. „Rodiče postižených dětí často neví, na koho se obrátit s žádostí o pomoc a kde získat potřebné informace,“ řekla Alena Hynková, vedoucí Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně, který slouží i jako výcvikové pracoviště pro studenty oboru sociální práce a připravuje „na klíč“ vzdělávací semináře a kurzy pro pracovníky plzeňských sociálních služeb. Tyto kurzy jsou zdarma, hrazeny z rozpočtu města.

V oblasti péče o cizince a migranty je na pořadu dne aktivní spolupráce města s Ministerstvem vnitra ČR a Diecézní charitou Plzeň na projektu pomoci při přesídlení krajanů/volyňských Čechů do ČR, stejně jako případná součinnost města při řešení uprchlické problematiky. Počítá se s terénními pracemi a průběžným monitoringem pohybu cizinců v Plzni.

Text: Eva Barborková