Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Nový špičkový vyprošťovací vůz slouží hasičům, přispěla na něj Plzeň

fotografie: M. Pecuch

fotografie: M. Pecuch

Klíče od nového vyprošťovacího automobilu v úterý symbolicky předal vedení Hasičskému záchrannému sboru Plzeňského kraje primátor města Plzně Martin Baxa. Na pořízení vozidla za více než 15 milionů korun značky Scania s hydraulickým nakládacím jeřábem, které je schopné nadzvednout a posunout například i vůz tramvaje, přispěla Plzeň částkou 2,2 milionu korun. Za město se akce zúčastnil také radní pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký a zástupci Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně.

„Je pro mě velkou ctí, že zde mohu být při této velmi důležité příležitosti. Velice bych si přál, abychom tuto techniku nepotřebovali. Bohužel skutečnost je taková, že zapotřebí je a že pro vaši činnost je naprosto zásadní,“ řekl přítomným hasičům primátor Martin Baxa. „Město Plzeň si velmi váží vaší činnosti, jsme hrdí na to, co pro nás děláte a také na to, že se na vás můžeme spolehnout v situacích, které přicházejí. Můžeme-li finančně pomoci, děláme to velmi rádi a s plným vědomím toho, že to vaším prostřednictvím činíme pro občany našeho města,“ dodal Martin Baxa.

fotografie: M. Pecuch

„Tento automobil disponuje špičkovými parametry, které jsou nesrovnatelné s tím, co jsme měli předtím. Očekávám lepší a rychlejší činnost jednotek v případě vyproštění vozidel, při dopravních nehodách, při různých technických zásazích,“ uvedl František Pavlas, ředitel Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje. Automobil dokáže pomocí hydraulického nakládacího jeřábu naložit či zvednout a přemístit vůz nacházející se až 20 metrů od něj. „Má také mnohem silnější a výkonnější lanové navijáky, než byly na původním vozidle z roku 2002. Dokáže přitáhnout až 40 tun,“ doplnil František Pavlas. To pomůže například při vyprošťování kamionů. Vozidlo má i takzvané brýle, tedy zařízení, na němž je možné odtáhnout nepojízdná vozidla do hmotnosti až 16,5 tuny.

Podle Pavla Musila, ředitele územního odboru Plzeň, vozidlo bude k dispozici pro celý Plzeňský kraj a v případě potřeby těžkého vyprošťovacího vozidla i v jiném kraji.

fotografie: M. Pecuch

Město Plzeň přispělo hasičům i na další vybavení. Mimo jiné například na speciální trojnožku pro činnost lezecké skupiny. „Dosahuje po rozložení až do výšky 3 metry, kde se nachází tři kotevní body. Při plném vysunutí nohou trojnožky lze vytáhnout celá nosítka mimo prostor, ze kterého je pacient evakuován, což usnadňuje manipulaci a zrychluje záchranu evakuovaného. Součástí trojnožky je řetěz, který prochází skrze nohy a zajišťuje větší pevnost a stabilitu. Oproti lanům či nylonovým popruhům je řetěz nerozpustný v kyselinách nebo chemikáliích. Držáky jsou uzpůsobeny pro montáž navijáků,“ přiblížil mluvčí hasičů Plzeňského kraje Petr Poncar. Příspěvek byl použit i na zařízení sloužící k měření statických i dynamických parametrů izolační dýchací techniky včetně parametrů obličejových masek či na tříkomorový nafukovací člun. Celková částka, kterou město přispělo, tak činí 3,8 milionu korun.

Text: Eva Barborková


 

Fotogalerie