Plzeň oslaví vznik republiky, na 28. října opět připravila atraktivní program
Město Plzeň již pošestnácté připravilo atraktivní celodenní program u příležitosti vzniku samostatného Československa. V pátek 28. října nabídne prohlídky čtyř desítek plzeňských míst za symbolické vstupné 28 korun nebo zcela zdarma. Lidé se mohou těšit do muzeí, galerií, navštívit památky, kulturní a sportovní instituce, absolvovat speciální prohlídky města, okružní jízdy historickými vozy městské dopravy, vychutnat si oblíbený DEPO Street Food Market či odpolední koncerty na náměstí Republiky. Tradiční vzpomínkový akt k výročí založení republiky se uskuteční na náměstí T. G. Masaryka v 17 hodin, program vyvrcholí lampionovým Průvodem světel a ohňostrojem na náměstí Republiky.
Kompletní seznam míst a institucí, které jsou součástí programu Plzeňských oslav vzniku republiky, je k dispozici na nových webových stránkách www.plzen28rijen.eu.
Vizuál akce
Letošní novinkou je Den otevřených dveří na Masarykově základní škole na Jiráskově náměstí, jejíž základní kámen položil Tomáš Garrigue Masaryk. Škola letos slaví 100 let. Město připravilo i kulturní program na náměstí Republiky v čase od 13 do 16:30 hodin. Vystoupí orchestr ZUŠ Sokolovská Ambito a kapela Epydemie, která v některých svých písních připomíná osudy významných osobností československých dějin.
Celodenní program vyvrcholí slavnostním shromážděním na náměstí T. G. Masaryka, kde se v 17 hodin koná tradiční vzpomínkový akt. V 18 hodin vyjde z náměstí lampionový Průvod světel, jenž se do programu vrací po dvouleté přestávce. Trasa průvodu je po Klatovské ulici, letos nově odbočí do Americké a Jungmannovy ulice a ulicí B. Smetany dojde na náměstí Republiky, kde se mohou diváci těšit na tradiční ohňostroj.
„V návaznosti na loňskou úspěšnou stezku Z Hamburku na Petrohrad bude v termínu od 24. do 31. října připravena nová vzdělávací trasa s názvem Americká – osa centrální oblasti. Stezka návštěvníky seznámí s jednou z nejvýznamnějších plzeňských ulic a jejím bezprostředním okolím a upozorní na zajímavá místa, události i osobnosti města Plzně z období 1. republiky a 20. století. Součástí stezky je vědomostní soutěž pro děti s hrací kartou, kterou si bude možné vyzvednout v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky nebo na Palubě Hamburk u hlavního nádraží. Po splnění úkolů získá účastník malou odměnu,“ doplnila Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně, jenž oslavy připravuje.
Doprovodné výstavy:
Stavitelé města v letech 1914 – 1948, Smetanovy sady, 4. 10. – 3. 11.
Výstava vznikla ve spolupráci města Plzeň a spolku Pěstuj prostor jako součást odborně popularizačního projektu Plzeňský architektonický manuál (PAM), který postupně mapuje architekturu a stavební kulturu města minulého století. Autoři ji věnovali několika desítkám zdejších stavitelů, kteří v době mezi první světovou válkou a únorovým převratem výrazně přispěli k rozvoji Plzně. Expozice, vystavěná na pevných základech projektu PAM a jeho on-line databáze, rozšiřuje dosavadní výzkum a publikované výstupy projektu, věnované období 1914–1948. Plzeňský architektonický manuál v současnosti zahrnuje stovky staveb z uvedeného období, zařazených do 18 stezek, a představuje tři desítky stavitelů. Právě z nich autoři vybírali ty osobnosti, které se do podoby meziválečné Plzně podepsaly nejvýrazněji, resp. ty, které se přičinily o kultivaci městského prostředí nejen "prostými" realizacemi (jakkoliv významných projektů), ale i projekční prací.
Sokolská jubilea, mázhauz radnice, 8. 10. – 3. 11.
Česká obec sokolská si v letošním roce připomněla tři významná jubilea: Před 160 lety byla tělocvičná organizace Sokol založena, před 200 lety se narodil spoluzakladatel Sokola Jindřich Fügner a před 190 lety se narodil druhý ze zakladatelů Sokola Miroslav Tyrš. Od svého vzniku až do dnešních dnů má Sokol v naší zemi zcela ojedinělou roli. Převážnou většinu materiálů k výstavě poskytla Sokolská župa plzeňská. Na mnoha fotografiích a dokumentech je v hlavních rysech zachycena celá historie Sokola, se zvláštním zaměřením na město Plzeň a Plzeňsko.
Dopravní a bezpečnostní opatření při Průvodu světel:
9 až 19 hodin – vyblokování parkovacích míst na náměstí T. G. Masaryka v úseku od ulice Petákova ke Klatovské třídě
16.30 – uzavírka náměstí T. G. Masaryka v úseku od ulice Petákova ke Klatovské třídě
17.00 – Pietní akt – omezení jednoho jízdního pruhu na Klatovské třídě (podél nám. T. G. Masaryka)
17.30 – zahájení řazení lampionového průvodu
17.55 – 18.30 obousměrná úplná uzavírka Klatovské třídy – oba jízdní pásy v úseku od křižovatky s ulicemi U Trati x Borská po křižovatku s ulicemi Tylova x Americká
- odklon dopravy na křižovatce Klatovská x Borská x U Trati do ulic U Trati, Prokopova
- výjezd vozidel z ulice Bendova odveden do ulice Purkyňova, Prokopova nebo na Klatovskou třídu směr Bory
- na křižovatce Klatovská x Husova umožněno pouze pravé odbočení do ulice Husova ve směru z centra a levé odbočení za Husovy ulice na Klatovskou třídu směrem do sadů Pětatřicátníků.
- kolmé přejezdy v tomto úseku budou řešeny značkou, zábranou a při průchodu průvodu zavírány
17.55 až 19.00 (do odchodu průvodu) Americká – úplná uzavírka v úseku ul. Jungmannova – Klatovská
18.00 – 19.30 – Jungmannova ul. – úplná uzavírka a oboustranné vyblokování všech parkovacích míst
18.00 – 19.30 – Františkánská ul. – uzavírka v úseku od Kopeckého sadů k náměstí, bude možný pouze výjezd z Bezručovy ul. směrem do Kopeckého sadů (pouze pravé odbočení)
18.00 – zahájení průvodu, trasa: Klatovská – Americká - Jungmannova – ul. B. Smetany – náměstí Republiky
16.00 – 19.30 – vyblokování všech parkovacích míst na náměstí Republiky
17.55 až 18.30 – výluka TRAM dopravy linky č. 4 v úseku náměstí T. G. Masaryka – sady Pětatřicátníků, provoz linky č. 4 bude pozastaven bez náhrady a obnoven po odchodu průvodu
18.00 až 19.30 – uzavírka náměstí Republiky pro veškerou dopravu
Podrobné informace o akci a programu najdete na:
www.plzen28rijen.eu
Text: Eva Barborková