Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Plzeň se pochlubila Duháčkem. V západočeské metropoli se konalo setkání účastníků projektu On Stage

Sociální inkluze prostřednictvím výuky zpěvu, tance a dalších performativních umění. Na to se zaměřuje projekt On Stage operačního programu URBACT, jehož agenda je součástí Ministerstva pro místní rozvoj ČR. V Česku sice funguje hustá síť státních základních hudebních škol i jiných zařízení, některé děti se do jejich kurzů kvůli finanční náročnosti nezapojují. Právě na ně projekt On Stage cílí. Je do něj zapojena i plzeňská 16. ZŠ a MŠ Plzeň.

Fotografie: M. Pecuch

Fotografie: M. Pecuch

Projekt, který využívá hudební vzdělávací programy, úspěšně funguje už ve třech českých (včetně Plzně) a čtyřech slovenských městech, zástupci některých z nich se sešli minulý týden v Plzni. Do západočeské metropole přijeli z Lučence, Nitry, Trenčína, Brna a Broumova, aby sdíleli své pokroky, zkušenosti a plány do budoucna vedoucí k udržitelnosti projektu. Plzeň jako hostitelské město měla možnost šířeji prezentovat, jak je projekt On Stage v 16. ZŠ a MŠ rozvíjen. Dvoudenního setkání se účastnili i zástupci ministerstva pro místní rozvoj.

Fotografie: M. Pecuch

„Historie zapojení města Plzně prostřednictvím 16. ZŠ a MŠ, která sídlí na Americké, do projektu On Stage se začala psát 15. května loňského roku,“ informovala radní města Plzně pro oblast školství Lucie Kantorová, která vstup města Plzně do projektu On Stage iniciovala a zajistila také potřebné finance. Dodala, že inspiraci našla v Brně, kde je projekt On Stage už několik let realizován. „To nejdůležitější, co je pro zdárné fungování potřeba, je nadšení lidí, kteří se do projektu zapojí, a to se na 16. ZŠ a MŠ povedlo. Za to patří velký dík panu řediteli Vlastimilu Šiškovi a jeho kolegyním,“ řekla dále radní Lucie Kantorová při setkání na plzeňské radnici.

Fotografie: M. Pecuch

Ředitel 16. ZŠ a MŠ Vlastimil Šiška účastníkům setkání představil, jak je projekt On Stage v této škole rozvíjen. Nejprve vznikl sbor Duháček pro děti prvních až čtvrtých tříd, který pracuje pod vedením sbormistryně Nikoly Kubešové. Patronem sboru je pěvec a člen operního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni Miro Bartoš. Škola dále založila kytarový kroužek se skupinovou výukou a další sbor, tentokrát pro žáky 2. stupně, který vede zpěvák Jaro Smejkal. Děti všechny tyto aktivity mohou navštěvovat zdarma. Hudba má žákům pomoci udržovat sociální kontakty a dát možnost dobře vyplnit volný čas. Účastníci plzeňského setkání 16. ZŠ a MŠ navštívili a zapojili se přímo do hodiny hudební výchovy, Duháček pro ně připravil vystoupení.

Fotografie: M. Pecuch

Své projekty a zapojené partnery prezentovala na setkání všechna zúčastněná města. Konaly se také workshopy na téma zapojení rodičů do této iniciativy a udržitelnost iniciativ a komunikace.

Editace textu: Hana Josefová