Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Plzeň se zapojila do programu IWalk, připomene historické židovské lokality

Velká synagoga v Plzni (ilustrační fotografie: M. Pecuch)

Velká synagoga v Plzni (ilustrační foto: M. Pecuch)

Plzeň bude mít vlastní vzdělávací program IWalk Plzeň, který provede uživatele v krajské metropoli po lokalitách spojených s historií židovské přítomnosti v Plzni a s místní historií holocaustu, ale také s příběhy přežití a začátku nového života. IWalk je vzdělávací program USC Shoah Foundation. Celkové náklady na plzeňský projekt činí 463 tisíc korun, město Plzeň přispěje částkou ve výši 200 tisíc korun. S poskytnutím dotace pro společnost OpenEye, z. s., jež je partnerskou organizací USC Shoah Foundation pro vytváření vzdělávacích materiálu v češtině, schválili zastupitelé města. Do projektu se zapojí také Archiv města Plzně, který poskytne podklady pro zpracování.

Stolpersteine v Plzni (ilustrační fotografie: M. Pecuch)

Stolpersteine v Plzni (ilustrační foto: M. Pecuch)

„IWalk je celosvětový vzdělávací projekt USC Shoah Foundation. Ta spravuje archiv vizuální historie s více než 53 tisíci celoživotními vzpomínkami pamětníků různých genocid. Cílem je spojit návštěvu autentické lokality s úryvky svědectví relevantními pro historické události, které se na této lokalitě odehrály. Zájemci si mohou zdarma stáhnout speciální aplikaci pro mobilní telefony a umožní tak sdílení IWalks se širokou veřejností. Archiv obsahuje svědectví sesbíraná již v polovině devadesátých let minulého století po celém světě, umožňuje tedy dohledání relevantních vzpomínek pro většinu míst na světě,“ vysvětlil primátor města Martin Baxa.

Ze Staré synagogy v Plzni (ilustrační fotografie: M. Pecuch)

Ze Staré synagogy v Plzni (ilustrační foto: M. Pecuch)

Plzeňský projekt bude obsahovat filmové vzpomínky někdejších obyvatel Plzně, kteří byli za druhé světové války rasistickým zákonodárstvím označeni za Židy. IWalk Plzeň uživatele provede po lokalitách spojených s historií židovské přítomnosti v Plzni a s místní historií holocaustu, ale také s příběhy přežití a začátku nového života. Cílovou skupinou projektu jsou pedagogové a studenti, archiváři, knihovníci, historikové, badatelé, zástupci médií i široká veřejnost. Procházky IWalks jsou kromě vzdělávací a pedagogické práce využitelné i v turistickém ruchu.

Stará synagoga v Plzni (ilustrační fotografie: M. Pecuch)

Stará synagoga v Plzni (ilustrační foto: M. Pecuch)

„Zapojením do projektu se nám nabízí možnost spolupráce na světové úrovni. Spojením moderních technologií a klasické pedagogické metody nabídneme nejen studentům s prožitkem pochopit sebe sama coby součást budoucí historie, ale také skutečnost, že historie se neodehrávala kdesi daleko, ale v místech, kde i my každý den žijeme svůj život,“ doplnil primátor Martin Baxa.

Ze Staré synagogy v Plzni (ilustrační fotografie: M. Pecuch)

Ze Staré synagogy v Plzni (ilustrační foto: M. Pecuch)

Text: Adriana Jarošová