Plzeň uspořádala novou robotickou soutěž Droid Games
Do vlastní robotické soutěže se pustilo město Plzeň. Prostřednictvím Centra robotiky uspořádalo první ročník Droid Games, ve které žáci základních škol sestrojovali roboty, programovali je a nechali autonomně projet hrací pole. Úloha kladla důraz na chytré konstrukční řešení i pečlivé naprogramování. Uspořádáním soutěže město rozšířilo nabídku příležitostí v rámci Plzeňského inovačního ekosystému PINE a dalo dětem šanci ukázat svůj talent. Z 15 soutěžních týmů zvítězil ryze chlapecký tým SLEČNÝÝ! z 28. ZŠ v Plzni. Získal hodnotné ceny a putovní pohár, který je symbolem založení nové akce v Centru robotiky.
Zdroj fotografií: Správa informačních technologií města Plzně
„Novou soutěží jsme dali šanci žákům našich škol, kteří předvedli obdivuhodnou dávku kreativity a týmového ducha. Na jednom hřišti se odehrála spousta jízd a napětí se dalo krájet. Příležitost to ale byla i pro jejich učitele, kteří před soutěží absolvovali celodenní workshop pro seznámení se s pravidly a herní technologií. Vzdělávat se přišli v neděli, proto jim patří obrovské poděkování za obětavost, kterou svým žákům věnují,“ zdůraznil Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
„Už nějakou dobu jsme si pohrávali s myšlenkou, že by Centrum robotiky mělo svoji vlastní robotickou soutěž. Naši kluci a holky z kroužků se pravidelně účastní takových klání v Praze a Brně a vracejí se se skvělými výsledky. Víme, že v Plzni je plno talentovaných dětí, kterým jsme chtěli dát další příležitost ukázat, co v nich je. Protože přesně o to se snažíme v Plzeňském inovačním ekosystému PINE – dávat dětem příležitosti, rozvíjet jejich talent a inspirovat je třeba i k vlastnímu podnikání,“ uvedl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, pod kterou Centrum robotiky patří.
„Do soutěže se přihlásilo 15 týmů ze sedmi základních škol, a to z 13., 14., 15., 21. a 28. ZŠ, Masarykovy ZŠ a ZŠ Dobřany. Celkem 42 žáků během příprav a samotné hry rozvíjelo své algoritmické a logické myšlení, kritické uvažování, komunikaci a spolupráci v týmu a schopnost řešit problémy. Potěšily nás ohlasy žáků, kteří přiznali, že je robotika a programování začalo díky soutěži bavit,“ sdělila Martina Jedličková, ředitelka Centra robotiky.
„Pro letošní ročník jsme zvolili zadání Horský průzkumník, kdy úkolem žáků bylo sestavit plně autonomního robota z povolených sad Lego® Education, vytvořit program, pomocí kterého dokázal robot navštívit co nejvíce herních polí a nasbírat tak cenné body. Výzvou pro žáky bylo i to, že herní pole, takzvaná roklina, se po každé jízdě měnila. Všechny týmy předvedly obdivuhodné výkony a ti nejlepší hráči si právem zasloužili hodnotné ceny jako tablety, chytré hodinky, flash disky a další,“ přiblížil Dominik Frolík, lektor Centra robotiky.
Akce se konala minulý měsíc. Byla po celou dobu streamovaná, aby spolužáci ve školách nebo rodiče a příbuzní mohli živě sledovat, jak si jejich favorité vedou. Během soutěže se na živý přenos dívalo přes 650 sledujících, dnes má video na YouTube více než 800 zhlédnutí. Detaily o soutěži včetně fotogalerie nabízí článek na webu Centra robotiky.
Text: Hana Josefová