Plzeň žije v době adventu výtvarným uměním
Tři zajímavé výstavy zaměřené na regionální umění byly na přelomu listopadu a prosince zahájeny v Plzni. Tvorbu výtvarníků spojených s Plzní a Plzeňskem představují Galerie města Plzně a Galerie Jiřího Trnky – obě se sídlem na náměstí Republiky, třetí je k vidění v areálu DEPO2015.
„Určitě stojí za to navštívit v adventním čase některou z aktuálních výstav. Návštěvníci galerií se mohou potěšit uměním, které vzniká či vznikalo přímo v Plzni nebo jeho okolí. Uvidí, jak pestrá je místní výtvarná scéna, ať již ta minulá nebo ta současná,“ řekla radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková. Upřesnila, že první z výstav s názvem Setkání před Vánoci v Galerie Jiřího Trnky, kterou spravuje Unie výtvarných umělců Plzeň, představuje tvorbu svých členů. Výstava je k vidění do 31. prosince.
Galerie města Plzně (ilustrační foto: M. Pecuch)
Květa Monhartová – obrazy, Miroslava Nová – sochy
„Výstava v Galerii města Plzně pak uvádí tvorbu dvou plzeňských ikon výtvarné scény – malířky Květy Monhartové a sochařky Miroslavy Nové. Díky vybraným dílům si lze připomenout, že na umělecké scéně obě působí mnoho desítek let, jejich umění je svébytné a díky promyšlenému umístění jednotlivých děl ve výstavních prostorách městské galerie jsou díla obou autorek uvedena do vzájemných významových i formálních vztahů a vytvářejí tak zajímavé propojení mezi obrazem a sochou,“ pozvala Eliška Bartákové, která má nad touto výstavou záštitu, do Galerie města Plzně. Kurátorem výstavy je Václav Malina
Výstava v Galerii města Plzně
Z Artotéky
V prostorách DEPO2015 pak jsou do 12. ledna 2024 k vidění díla ze sbírky Artotéka města Plzně. Vernisáž byla v sobotu 2. prosince součástí programu festivalu Plzeň Desing. „Tato výstava s názvem Z Artotéky, je volným výběrem padesáti tří děl od třiceti pěti umělců ze sbírky regionálního umění, kterou město Plzeň systematicky buduje od roku 1996. Jako kurátorka ji připravila ředitelka Galerie města Plzně Zuzana Motlová,“ informovala Eliška Bartáková s tím, že v prostoru Truhlárny je výběr zaměřen především na kresbu, grafiku, digitální tisky a fotografii.
Kolekce malby je soustředěna ve výstavním prostoru Rampa. V Ústředně jsou vystaveny vybrané malby a grafiky větších formátů korespondující se spletitým prostorem prostředí kavárny.
Mezi vystavenými díly jsou i v letošním roce nakoupená a poprvé vystavená díla autorů Petra Kozla – Monokultury, Jaroslava Vančáta – Dialog s A. I. (MB 002) a Jana Kocmana – Plány 2. Vzhledem k výstavním prostorům bývalého depa městské hromadné dopravy v Plzni nemohla být opomenuta v roce 2019 nakoupená série fotografií Radovana Kodery – Invaze z roku 1988, kterou lze vidět na úvodním panelu v Truhlárně.
Dále jsou na výstavě Z Artotéky zastoupena např. díla Zdeňka Živného (Signály), Květy Monhartové (Loutka), Vladivoje Kotyzy (Vzpomínání), Stanislava Bukovského (Mračna táhnou z Atlantiku), Kateřiny Slípkové (Letní vítr), Václava Maliny (Podzimní cesta do nebe), Václava Fialy (Schody – série) a dalších.
V současné době Artotéka města Plzně zahrnuje již 319 výtvarných děl v celkové hodnotě okolo 5 mil. Kč. V Artotéce jsou zastoupeni významní umělci plzeňské oblasti, jako jsou např. Jiří Patera, Miroslav Tázler, zástupci plzeňské malířské školy 70. – 80. let 20. století (tzv. Paterův kroužek) - V. Havlíček, J. Samec a další. Dále jsou ve sbírce zastoupena díla Bronislava Losenického, Květy Monhartové, Františka Bálka, Jarmily Dytrychové, Marie Lacigové, Jiřího Kovaříka, Jiřího Rataje, Benedikta Tolara aj. Kompletní informace jsou k dispozici na webových stránkách artoteka.plzen.eu.
Editace textu: Hana Josefová