Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Plzeň znovu zvítězila nad husity. 27. ročník Historického víkendu je minulostí

Fotografie: archiv Nadace 700 let města Plzně

Fotografie: archiv Nadace 700 let města Plzně

Druhý červnový víkend patřil v Plzni oblíbenému Historickému víkendu. Od pátku do neděle na několika scénách ožila historie města, tentokrát se návštěvníci vydali do doby, kdy Plzeň obléhali husité.

Na hlavní scéně na náměstí Republiky se v sobotu rozhořely dvě bitvy mezi katolickým městem a obléhajícími husity, v nichž samozřejmě zvítězili obránci města.

„Obě bitvy se těšily velkému diváckému zájmu, stejně jako další programy,“ zhodnotila Alena Kozáková z pořádající Nadace 700 let města Plzně. „Počasí bylo velmi příznivé, až na nepříjemný vítr, který ale spíše komplikoval práci pořadatelům. Jsme rádi, že jsme si společně s návštěvníky opět užili pestrý víkend,“ dodala.

Fotografie: archiv Nadace 700 let města Plzně

Akci přišli podpořit také představitelé města, které bylo jejím spolupořadatelem. V pátek pozdravil návštěvníky primátor Roman Zarzycký, radní pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková a také starosta městského obvodu Plzeň 3 David Procházka. Sobotního velkého průvodu účinkujících a hostů z Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF se pak zúčastnil primátor s dcerou. Předal účinkujícím klíč od města a zmínil jedinečnost Historického víkendu.

Historický víkend má v podtextu strašidla a mumraje plzeňské, a strašidel a pohádkových bytostí se během soboty registrovalo téměř devět stovek. Po jejich podvečerním reji byly vybrány nejzdařilejší masky, které pak šly v čele průvodu městem. „Na pohádkovou cestu se vydalo 1200 registrovaných dětí se svým doprovodem,“ řekl Zdeněk Zajíček, který ji se svým týmem připravil. „Zájem nás velmi těší, stejně tak, jako zájem o to podílet se aktivně na Vejšlapu strašidel. Je obdivuhodné, jak jsou lidé kreativní a jsme rádi, že se s námi přicházejí bavit,“ poznamenal principál plzeňských strašidel.

Foto: M. Svoboda

Foto: M. Svoboda

Realizátorem programové části byli Rytíři Koruny České (RKČ). „Reakce diváků nás na všech scénách potěšila. Přišlo jich opravdu hodně a například Mlýnská strouha byla stále zaplněna především dětskými návštěvníky,“ uvedl Martin Cholinský z RKČ. Zájem byl také o plnokontaktní boj nebo scénu, kde bylo prezentováno katovské řemeslo. Mnoho dětí se také zapojilo do sobotní ponožkové bitvy.

Editace textu: Monika Krausová