Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Plzeňané zavzpomínají na oběti holokaustu

Veřejným čtením jmen obětí holokaustu “Jom ha-šoa” si veřejnost připomene v úterý 18. dubna pronásledování a vraždění lidí během druhé světové války. Akce v letošním roce proběhne už po osmnácté ve 24 městech České republiky. V Plzni se bude konat od 14 do 16 hodin U Branky ve Smetanových sadech. Vzpomínkové akce se zúčastní mj. primátor města Plzně Roman Zarzycký.

“Jom ha-šoa” je maraton čtení jmen mužů, žen a dětí, kteří byli nacisty pronásledováni a zavražděni kvůli svému původu, vyznání či přesvědčení. Pravidelně se koná od roku 2006 a připojuje se k celosvětovému uctění památky nejen obětí holocaustu, ale i hrdinů, kteří se postavili proti zlu. Datum vzpomínkové akce je zvoleno tak, aby upomínalo na povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě.

Vizuál akce

Vizuál akce

„Tato významná událost si našla své pevné místo a jsme rádi, že se nám z ní podařilo vytvořit tradici, která, spolu s tzv. Kameny zmizelých, připomíná ve veřejném prostoru konkrétní osudy jednotlivých lidí, kteří se stali oběťmi nacismu,“ říká Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy, která každoroční připomínkovou akci pořádá. „Vzpomínáme na katastrofu, která se odehrála před osmi desetiletími, ale chceme poukázat i na to, že stejné lidské tragédie se odehrávají i dnes, a to jen nedaleko od nás,“ doplnil Tomáš Kraus.

K akci se může připojit každý, veřejně přečíst jména a vrátit tak zapomenuté, nevinné oběti lidské nenávisti, násilí a bezpráví do našeho povědomí i do naší společné historie. Veřejné čtení přispívá k tomu, aby se úcta k obětem nacistického rasového pronásledování stala součástí kulturní tradice většinové společnosti.

Institut Terezínské iniciativy je nezisková organizace se sídlem v Praze, která se věnuje výzkumu, dokumentaci obětí a vzdělávání o holocaustu, zejména jeho příčinách a důsledcích v kontextu celých moderních dějin, vztahů většiny a menšin žijících v prostoru dnešní České republiky. Provozuje vzdělávací portál holocaust.cz, Databázi obětí holocaustu a veřejnou odbornou knihovnu. Pořádá vzdělávací semináře pro učitele a žáky českých škol a veřejnost.

Editace textu: Barbora Hájková