Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Plzeňské loutkové divadlo V Boudě hraje pro děti od roku 1928. Letos nabízí přes 20 divadelních her

Zdroj fotografií: Loutkové divadlo V Boudě

Zdroj fotografií: Loutkové divadlo V Boudě

Plzeňské loutkové divadlo V Boudě slaví letos 94. výročí existence. Jeho prvním působištěm byla sokolovna na Borech. Na prvních loutkách pro divadlo se podílel i řezbář Karel Nosek, který spolupracoval s Josefem Skupou na Spejblovi a Hurvínkovi. Letos nabídne scéna dvě desítky pravidelných sobotních představení, krom jiných uvede premiéru předchozí sezony, a to autorskou pohádku Kašpárek s Honzou – poslední dobrodružství? Divadlo V Boudě sídlí v Macháčkově ulici 28 ve Skvrňanech v M-klubu. Vstupné na představení činí 40 korun pro děti, 60 korun pro dospělé.

Zdroj fotografií: Loutkové divadlo V Boudě

„Divadlo V Boudě, loutkářský soubor působící v Plzni již téměř 100 let, podporuje statutární město Plzeň prostřednictvím dotačního systému odboru kultury dlouhodobě. V letošním roce získají 145 tisíc korun v rámci Jednoletého dotačního programu na podporu, rozvoj a prezentaci celoroční umělecké a kulturní činnosti na rok 2022,“ vysvětlila podporu města Eliška Bartáková, náměstkyně primátora, do jejíž gesce patří oblast kultury.

„Loutkové divadlo začalo hrát v roce 1928. Do roku 1939 fungovalo v sále sokolny Sokola Plzeň III na hřišti Bory. Po válce v roce 1947 se postavila dřevěná bouda, ve kterém působilo až do roku 1988. Poté své útočiště našlo v Divadle malých forem, později Divadlo Kruh v Domu kultury. Tři roky (1995 až 1998) hrálo v kulturním sále Měšťanské besedy. Od roku 1999 působíme ve Skvrňanech v M-klubu. Bouda byla v 90. letech bohužel stržena a nyní na jejím místě stojí bytový dům,“ uvedl principál divadla Jiří Fiala, který připomněl, že divadlo v minulosti vystupovalo také v zahraničí, například v Německu, na Slovensku nebo v Belgii.

Loutky divadla V Boudě pocházejí většinou již z období před druhou světovou válkou. „První principál našeho divadla Josef Kašpar totiž spolupracoval s Josefem Skupou. Byli kamarádi. Josef Skupa se dokonce podílel na návrhu našeho prvního jeviště. Naše divadlo mohlo před válkou hrát i s loutkami Spejbla a Hurvínka, po válce se již loutky nenašly. Další loutky jsme získali i tak, že když se na Plzeňsku rušila různá loutková divadla, získávali jsme jejich fundus. Nejstarší naše loutka je Dupák, jež pravidelně účinkuje v krátkých přídavcích po sobotních představeních. Druhá nejstarší je pak Kašpárek,“ doplnil Jiří Fiala.

Divadlo nabízí klasické pohádky, které jsou určené hlavně dětem do devíti let. Poslední únorovou sobotu (26. února) uvede hru Kašpárek s Honzou v zakletém hradu o tom, jaké dobrodružství zažijí Kašpárek s Honzou na cestě za pokladem v zakletém hradu, a také o tom, že přátelství má větší cenu než všechny poklady. Na pohádku se mohou těšit děti i 5., 19. a 22. března.

Zdroj fotografií: Loutkové divadlo V Boudě

Na Kašpárka s Honzou v zakletém hradu volně naváže Kašpárek s Honzou – poslední dobrodružství? Hraje se 26. března a 2. dubna. Větrná babička se octne v nesnázích a nerozlučná dvojice Kašpárek s Honzou se vydají na záchrannou výpravu. Do cesty se jim však znovu postaví čertí rodinka, se kterou se již potkali při jejich prvním dobrodružství v zakletém hradu.

Vstupenky lze rezervovat na webu www.vboude.com. Pokladna je otevřená v den konání představení od 15:30 hodin. Sobotní představení začínají vždy v 16 hodin. Do divadla je zajištěn bezbariérový přístup. Kapacita je 120 míst.

Loutkové divadlo V Boudě se pravidelně účastní Skupovy Plzně, a především přehlídky Loutkářská Chrudim, odkud si odvezlo i několik cen. Také letos chystá Pimprlení 2022 v termínu 9. dubna v divadle V Boudě pro Plzeňský a Karlovarský kraj, což je postupová přehlídka na 71. loutkářskou Chrudim.

Divadlo V Boudě podporuje Odbor kultury Magistrátu města Plzně pravidelně. V letošním roce získají 145 tisíc korun v rámci Jednoletého dotačního programu na podporu, rozvoj a prezentaci celoroční umělecké a kulturní činnosti na rok 2022. V loňském roce obdrželi 142 tisíc korun na činnost a 28 tisíc korun v rámci individuální dotace v souvislosti s covid-19. V roce 2020 částka na činnost byla 170 tisíc korun.

Text: Adriana Jarošová