Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Po více než 10 letech má národní kolo Zeměpisné olympiády v kategorii středních škol vítězku. Je jí gymnazistka Milena Šebková z Plzně

Po více než deseti letech se na prvním místě národní soutěže Zeměpisné olympiády (kategorie střední školy) umístila slečna, vždy vítězství předtím patřila mladým mužům. Vítězkou je Milena Šebková z Církevního gymnázia v Plzni. Národní kolo se konalo na konci dubna na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Úspěšnou studentku přijali na plzeňské radnici primátor Pavel Šindelář a radní pro oblast školství Lucie Kantorová. Na přijetí ji doprovodili rodiče a ze školy ředitel gymnázia Daniel Petříček a učitelka zeměpisu Petra Zítková.

Přijetí na plzeňské radnici (fotografie: M. Pecuch)

Přijetí na plzeňské radnici (fotografie: M. Pecuch)

„Moc gratulujeme k tak skvělému výsledku, jako je první místo v národním kole Zeměpisné olympiády. Zeměpis jsem měl také velmi rád, ale o takovém výsledku se mi mohlo jen zdát,“ pogratuloval Mileně Šebkové primátor Plzně Pavel Šindelář, který byl v prvním ročníku otevřeného osmiletého studia právě na Církevním gymnáziu v Plzni. „A mým učitelem byl pan Daniel Petříček, se kterým se scházím již v zcela jiných rolích, primátora a ředitele školy, a společné radosti nad úžasným výsledkem studentky Církevního gymnázia,“ doplnil primátor Pavel Šindelář. Ředitel prozradil, že Pavla Šindeláře učil základy společenských věd.

K obrovské gratulaci se připojila také radní pro oblast školství Lucie Kantorová, kterou zajímalo, na jakou školu se Milena Šebková chce hlásit po gymnáziu a zda také musela v národním kole Zeměpisné olympiády nějakou odpověď tipovat, nebo zda odpovědi byly vždy zřejmé. „Po gymnáziu chci jít studovat hydrologii a hydrogeologii na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Díky vítězství v národním kole jsem již dopředu přijata, teď jen už ta maturita,“ uvedla s úsměvem na tváři Milena Šebková a doplnila, že ne vždy to byla tak jasná volba odpovědi a hodně věcí si musela odvodit.

Přijetí na plzeňské radnici (fotografie: M. Pecuch)

„Těžší část byla ta terénní v historickém areálu pražského Vyšehradu. Například jsme museli zakreslit mapu nejbližšího okolí řeky Vltavy v obou směrech, a to v délce dva kilometry. Následující den jsme plnili písemné testy na Albertově,“ vysvětlila Milena Šebková. Ta se na Zeměpisnou olympiádu připravovala ve svém volném čase. Na gymnáziu si zvolila přírodovědnou větev, tedy předměty chemie, biologie a fyzika. Dle jejích slov se připravovala průběžně, protože ji zeměpis velmi baví, před dubnovým kláním téměř denně. „Kromě zeměpisu mi ale také baví fyzika, hraji na klarinet a zobcovou flétnu, a když zbyde čas – mám ráda četbu a jezdectví,“ dodala studentka, která je velmi spokojená na Církevním gymnáziu a při přijetí především vyzdvihla skvělé spolužáky, kteří jí úspěch velmi přáli.

Milena Šebková ale nezaznamenala jediný úspěch v národním kole Zeměpisné olympiády. „V předcovidovém klasickém ročníku se umístila na druhém místě v národním kole, pouhého půl bodu za prvním místem,“ doplnila maminka úspěšné studentky.

Petra Zítková, učitelka zeměpisu na Církevním gymnáziu, u studentky Mileny Šebkové především vyzdvihla, že Milena má komplexní myšlení, kdy kromě zeměpisu jí jde velmi dobře matematika, která je důležitá pro myšlení v souvislostech, navíc dle jejích slov je Milena skvělý praktik, a proto jí sedla i praktická část. Učitelé Církevního gymnázia studentce pomohli především s materiály pro přípravu na Zeměpisnou olympiádu a byli jí k dispozici ke konzultacím.

Milena Šebková není úspěšná jen v zeměpise, v minulosti se účastnila matematické olympiády, konverzační soutěže v němčině nebo v soutěži Gymnazista roku brala čtvrté místo.

„Je radost mít takové studenty, jako je Milena Šebková, a pomáhat jim rozvíjet jejich talent a schopnosti,“ uvedl ředitel Církevního gymnázia Daniel Petříček.

V kategorii D Zeměpisné olympiády skončili za Milenou Šebkovou studenti Adam Martin Rek (Gymnázium Jana Keplera, Praha) a Šimon Hradecký (Gymnázium Kolín). V kategorii D soutěžilo 25 nejlepších studentů z celé České republiky.

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy se po dvouleté covidové pauze dočkala prezenční formy celorepublikového finále Zeměpisné olympiády. Zároveň proběhla soutěž O nejlepší mapu na geografické téma. Letos se psal už 24. ročník olympiády, klání se konala od 28. do 29. dubna 2022. V terénní části například řešitelé museli vytvořit mapu nejbližšího okolí řeky Vltavy z vyhlídkových míst Vyšehradu nebo vyměřit plochu městské zeleně Vyšehradských sadů s pomocí totální stanice. Písemné testy byly zadány i v anglickém jazyce.

O Zeměpisnou olympiádu je mezi žáky stále vysoký zájem. Každoročně se soutěže od školního po celostátní kolo účastní přibližně deset tisíc žáků základních a 4 500 žáků středních škol. Nezřídka se právě z úspěšných řešitelů s vynikajícími výsledky stávají studenti geografie na vysokých školách v Česku i zahraničí.

Text: Adriana Jarošová

Fotogalerie