Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Počítače Západočeské univerzity pomáhají hledat lék na COVID-19

Západočeská univerzita v Plzni se zapojila do boje s epidemií koronaviru a přidala se k projektu Folding@Home vědců z americké Stanfordovy univerzity. Program využívá volný výpočetní výkon počítačů na zpracování simulací pro výzkum léku, který by zabránil koronaviru uchytit se na plicních buňkách. Následovat ji může kdokoliv další, kdo má počítač a internet.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Folding@Home je celosvětový projekt, který využívá volný výpočetní výkon počítačů k takzvaným distribuovaným výpočtům. Zapojených počítačů je obrovské množství, po stažení programu se k nim může přidat jakýkoliv další a výsledkem je jeden z nejvýkonnějších superpočítačů světa, který již v minulosti prováděl výpočty a simulace při výzkumu léčebných látek na léčbu rakoviny, Alzheimerovy, Parkinsonovy a Huntingtonovy choroby. Nyní se zpracovává návrh klíčového proteinu, který by zabránil koronaviru uchytit se na plicních buňkách.

Centrum informatizace a výpočetní techniky (CIV) Západočeské univerzity připojilo do projektu Folding@Home 20 počítačů a připravuje zapojení ještě dalších 20. Přidala se rovněž katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd, jejíž tým KIV-ZCU-PLZEN vyčlenil v několika laboratořích 15 počítačů.

K projektu a ke snaze Západočeské univerzity se může přidat kdokoliv, kdo má počítač a internet. Jak přispět nevyužitým výkonem svého počítače nebo jak se zapojit do univerzitního týmu Folding@ZCU se zájemci dovědí na webu CIV.

Editace textu: Marie Fialová