Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Primátor Martin Baxa uctil památku Jana Palacha a připomněl jeho osud

Vzpomínkové setkání v Plzni (fotografie: A. Jarošová)

Vzpomínkové setkání v Plzni (fotografie: A. Jarošová)

Ve středu 16. ledna uplynulo 50 let ode dne, kdy se upálil na Václavském náměstí v Praze student Jan Palach na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Po celé republice probíhala vzpomínková setkání k připomenutí jeho činu. V Plzni se občané setkali u památníku Obětem komunistického režimu na Anglickém nábřeží. Životní příběh studenta Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jana Palacha zde připomněl primátor města Plzně Martin Baxa, jenž přečetl i dopis, který Jan Palach zanechal na objasnění svého činu.

„Sebeoběť Jana Palacha nakonec nesplnila to, co on sám žádal. Bylo několik jeho následovníků, ale ani jejich sebeoběti tyto výsledky nepřinesly. Společnost postupně upadala do područí komunistického režimu, až nakonec přešla do normalizované podoby, která vydržela Československu až do roku 1989. Palachova oběť ovšem zůstala nezapomenuta a já jsme hrdý na to, že 50 let od nejvyšší Palachovy oběti si můžeme osobnost Jana Palacha připomenout. Poselství těchto obětí tkví v tom, že jim nebylo lhostejné, co se děje ve společnosti a lidé mají vnímat dění kolem sebe a je především důležité bránit hodnoty demokracie a svobody. Scházíme se u památníku obětem komunistického režimu, přes dobrovolnost činu Jana Palacha můžeme říci, že se stal jednou z obětí komunistického režimu. Jan Palach přinesl nejvyšší oběť. Stal se pochodní číslo jedna,“ připomněl primátor Martin Baxa.

Vzpomínkové setkání v Plzni (fotografie: A. Jarošová)

„I naše město je spojeno s jednou takovou obětí. V neděli 20. ledna ve 14 hodin si připomeneme památku plzeňského dělníka Josefa Hlavatého, který se zde v Plzni na dnešním náměstí T. G. Masaryka zapálil a o několik dní později zemřel. O tom, co vedlo Josefa Hlavatého k tomuto činu, mnoho nevíme, ale určitě víme to, že o Palachově oběti věděl a že jeho čin s ní souvisí. I oběť Josefa Hlavatého si zaslouží naši vzpomínku,“ pozval přítomné na pietní setkání v neděli 20. ledna od 14 hodin na náměstí T. G. Masaryka Martin Baxa.

Z dopisu Jana Palacha:

Vzhledem k tomu, že naše národy se ocitly ve svízelné situaci a na pokraji odevzdanosti v osud, rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit svědomí národa následujícím způsobem. Naše skupina se skládá z dobrovolníků, kteří jsou odhodláni se dát pro svobodu a demokracii v ČSSR doslova upálit. Já jsem měl tu čest vylosovat si jednotku a tím jsem získal právo napsat tyto dopisy a nastoupit coby první pochodeň…

Text: Adriana Jarošová