Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Primátorka Brna přijela do Plzně sbírat zkušenosti

Přijetí delegace z Brna (fotografie: M. Pecuch)

Přijetí delegace z Brna (fotografie: M. Pecuch)

Primátor města Plzně Martin Baxa přijal v pátek na radnici delegaci města Brna v čele s jeho primátorkou Markétou Vaňkovou. Návštěva přijela na pozvání primátora, aby v Plzni, která se stala Evropským hlavním městem kultury 2015, nasbírala zkušenosti. Brno se totiž hodlá ucházet o tento titul na rok 2028. Posláním soutěže, která je projektem Evropské unie, je sblížení národů Evropy.

Delegace se dozvěděla řadu informací o přípravách na kandidaturu, o problémech a práci, které snahu o zisk titulu provázely i o výhodách, které udělení titulu přineslo. Prohlédla si také areál DEPO2015. Primátor Martin Baxa zástupce Brna ujistil, že zisk tohoto titulu, i když za tím stojí mnoho práce a úsilí, má pro rozvoj města smysl. „Je ale nutné si tento krok velmi dobře uvážit,“ doporučil.

Brněnská primátorka poděkovala Martinu Baxovi za pozvání a účastníkům setkání za informace a připustila, že i když to zřejmě nebude jednoduché, myšlenky na to, aby se Brno o titul Evropské hlavní město kultury 2028 ucházelo, se zatím nevzdává.

Za Plzeň se přijetí u primátora zúčastnila ředitelka Ekonomického úřadu Magistrátu města Plzně Hana Kuglerová a ředitel společnosti DEPO2015 Jiří Suchánek, za město Brno kromě primátorky radní pro oblast kultury Marek Fišer a vedoucí odboru kultury Kateřina Vorlíčková se svou kolegyní Pavlou Lukešovou.

Ocenění EHMK uděluje Rada ministrů kultury na dobu jednoho roku. Řídicím orgánem soutěže v České republice je Ministerstvo kultury ČR. Termín přihlášení do soutěže je stanoven na konec roku 2022. O vítězi rozhoduje výběrová komise skládající se z 12 členů (10 členů je nominováno evropskými institucemi, dva členy nominuje Ministerstvo kultury ČR), kteří jsou nezávislými odborníky bez vazeb na kandidující města. Výběrová komise rozhodne o seznamu měst postupujících do závěrečného kola. Konečný výběr vítěze, který komise provede v roce 2023, musí schválit Rada ministrů kultury. Vítěz soutěže obdrží jako cenu 1,5 milionu eur a titul Evropské hlavní město kultury k užívání na dobu neurčitou.

Titul Evropské hlavní město kultury obdržela v roce 2000 Praha a o patnáct let později Plzeň, která porazila Hradec Králové a Ostravu.

Text: Marie Fialová


Fotogalerie