Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Richard Smola oslavil významné životní jubileum, popřálo mu jeho město

Přijetí pana Smoly na plzeňské radnici (foto: M. Pecuch)

Přijetí pana Smoly na plzeňské radnici (fotografie: M. Pecuch)

Richard Smola oslavil 3. června své 90. narozeniny. U příležitosti jubilea ho pozval na plzeňskou radnici primátor města Martin Baxa, který mu popřál a předal stříbrnou pamětní medaili města Plzně. Richarda Smolu doprovodila na radnici manželka a syn Viktor.

„Chtěl bych vám především popřát mnoho zdraví, radosti a elánu do dalších let. Jsem velmi rád, že jste přijal pozvání na plzeňskou radnici u příležitosti vašich krásných 90. narozenin,“ popřál primátor Martin Baxa Richardu Smolovi. „Jsem opravdu velmi šťastný za pozvání na radnici,“ řekl jubilant.

Přijetí pana Smoly na plzeňské radnici (foto: M. Pecuch)

Primátora Martina Baxu zajímaly zážitky z pracovních zahraničních cest Richarda Smoly, který se jako strojní inženýr podíval za minulého režimu například do Dánska či Bulharska. V roce 1968 byl v Kanadě, v červenci a v srpnu daného roku pobýval konkrétně v Torontu, kde se z televizního vysílání dozvěděl, že Československu hrozí obsazení tanky Rudé armády. Z Kanady se vrátil týden před obsazením Československa vojsky Varšavské smlouvy. Byl také vyslán do Argentiny a to v době britsko-argentinské války o Falklandy. Na Kubu vyjel na pracovní pobyt v 80. letech, kde byl delegován jako hlavní inženýr na stavbě velkoelektrárny Felton. Tam pobýval až do roku 1990, sametovou revoluci v Československu tedy nezažil a dovídal se o dění ve své zemi pouze z poslechu nočního rozhlasu. Kromě zážitků z pracovních cest vyprávěl Richard Smola o své rodině, rodinných tradicí, ale také o činnostech, které ho naplňují v posledních letech. Na dotaz primátora, zda někdy přemýšlel o exilu, odpověděl: „Nikdy. V Čechách jsem měl svoji rodinu.“

Přijetí pana Smoly na plzeňské radnici (foto: M. Pecuch)

Richard Smola se narodil 3. června 1930 v Plzni. Jeho otec byl majitelem firmy Ferrotechna a prezidentem Obchodní a živnostenské komory v Plzni. Vystudoval reálné gymnázium a poté Vysokou školu strojní a elektrotechnickou v Plzni, která byla součástí ČVUT v Praze (obor strojní). V letech 1951 až 1954 musel sloužit u Pomocných technických praporů v Libavé, Přerově, Ostravě a na Slovensku v Hájnikách u Bánské Bystrice. Mezitím byla rodina Richarda Smoly vystěhována z bytu v Plzni v rámci Akce B – Buržoasie (1953) – původně měli odejít do Božanova na Broumovsku u polských hranic, nakonec se museli vystěhovat do Ptenína u Merklína. Richard Smola po dokončení vysoké školy nastoupil do Energostroje, který byl součástí Škodových závodů. Díky svému povolání strojního inženýra cestoval na zahraniční služební cesty.

Celý životní příběh Richarda Smoly naleznou zájemci na www.pametnaroda.cz.

Od roku 2009 je Richard Smola držitelem Pečeti města Plzně.

Text: Adriana Jarošová

Fotogalerie