Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Srdíčkový Havel je k vidění v plzeňské Mlýnské strouze

Setkání před portrétem Václava Havla v Mlýnské strouze (fotografie: M. Pecuch)

Setkání před portrétem Václava Havla v Mlýnské strouze (fotografie: M. Pecuch)

Velkoformátový portrét Václava Havla složený ze samých srdíček, tedy charakteristické součásti Havlova podpisu, je nově k vidění v Mlýnské strouze v centru Plzně. Umístit jej tam ve spolupráci s městem Plzeň nechala Západočeská univerzita v Plzni (ZČU), jež se tímto rozhodla v rámci oslav 30. výročí listopadových událostí obohatit veřejný prostor. Autorkou je studentka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU Tereza Fialová. Představení obrazu se zúčastnil za město Plzeň primátor Martin Baxa.

„Odvaha, respekt, porozumění, důvěra ve vlastní vize, vzájemná úcta a zároveň význam svobody, štěstí a radostí obyčejného života, to jsou hodnoty, na které je důležité si čas od času vzpomenout. Jsou to také pojmy spojené s osobností Václava Havla. Snažil se vytvořit svět, kde každý člověk může dosáhnout skutečné svobody. Díky tomu se stal zosobněním těchto hodnot,“ řekla studentka Tereza Fialová, která dílo vytvořila jako svoji semestrální práci v ateliéru Grafický design pod vedením Rostislava Vaňka a Kristýny Fišerové. „‚Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí ‘ - s touto myšlenkou jsem tvořila tento portrét Václava Havla,“ zmínila Havlův výrok, jenž ji inspiroval.

Obraz, jemuž se na ZČU začalo říkat Srdíčkový Havel, je natištěn na PVC desce o rozměrech 4 krát 3 metry a je zavěšen na místě, odkud ho mohou vidět ti, kdo jdou či jedou přes Pražský most.

Prvního porevolučního prezidenta v Plzni už připomíná Lavička Václava Havla v sadovém okruhu a také pamětní deska umístěná na zdi věznice na Borech, v níž Havel nedobrovolně přebýval. „Mám velkou radost, že Tereza Fialová nám Havla přinesla v tomto díle jako nezpochybnitelný symbol sametové revoluce, jako člověka, jenž má opravdu zásadní podíl na tom, že komunismus padl a pro něhož bylo ono srdíčko typické. Děkuji Vám, Terezo, za to, že jsou 30 let po sametové revoluci pro Vás Václav Havel a srdíčko tak inspirativní, že vzniklo toto dílo,“ řekl primátor Martin Baxa. Doplnil, že město Plzeň se letos rozhodlo pojmout 30. výročí od listopadových událostí jako oslavu.

„17. listopad 1989 znamenal zlom pro občany tehdejšího Československa, pro celou naši zemi a v neposlední řadě i naše město. Řada z nás si jistě pamatuje, jak vypadala Plzeň v 80. letech, byla šedivá, smutná a vévodila jí rudá hvězda nad sídlem Krajského výboru komunistické strany Československa. A právě jednou z akcí našich oslav bude to, že se definitivně této hvězdy zbavíme. V podvečer v neděli 17. listopadu ji sneseme z budovy a uložíme ji navždy do zapomnění,“ řekl přítomným Martin Baxa.

Text: Eva Barborková


Fotogalerie