Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Tomáš Bernhardt spravuje sbírku skleněných negativů. Historické snímky jsou k vidění v mázhauzu radnice

Tomáš Bernhardt je kurátorem rozsáhlé sbírky skleněných negativů, které jsou v péči Západočeského muzea v Plzni. Připravil výstavu Zima na skle, která je od 3. prosince 2022 do 5. ledna 2023 k vidění v mázhauzu plzeňské radnice.

Výstava Zima na skle (foto: H. Josefová)

Výstava Zima na skle (foto: H. Josefová)

Kolik skleněných negativů má Západočeské muzeum v Plzni ve svých sbírkách?

Asi pětadvacet tisíc. V naší republice jsou sice i rozsáhlejší sbírky, ale naše je pro Plzeň nedocenitelná. Je to široká zásoba materiálu, v němž se nachází obrazové svědectví od 70. let 19. století až do druhé světové války.

Jak tato sbírka vlastně vznikla?

Zásluhou Ladislava Lábka, zakladatele Národopisného muzea Plzeňska. Byl hodně shánčlivý, sám fotil a byl velmi dobře schopný docenit význam fotografie, takže přebíral do muzejních sbírek části archivů nejrůznějších plzeňských fotografů. Je tedy systematicky budována už od počátku minulého století. Máme zastoupeny archivy jak profesionálních fotografů, jako byl třeba Čeněk Hrbek, tak mnoha amatérů. Už na konci 19. století byl založen klub, který sdružoval desítky fotografů amatérů z Plzně a okolí. Byli mezi nimi úředníci, učitelé, technici a inženýři.

Tomáš Bernhardt (foto: M. Pecuch)

Tomáš Bernhardt (foto: M. Pecuch)

Jak moc významné jsou fotografie těchto amatérů z dnešního pohledu?

Činnost fotografů amatérů se mohla rozvinout až na konci 19. století. Do té doby šlo o technicky náročný proces, který byl pro amatéry a pro focení v plenéru velmi obtížný a byl prováděn především v ateliérech. Právě od konce 19. století se skleněné desky k focení už připravovaly průmyslově a daly se zakoupit. Byla snadnější i jejich přeprava, takže amatéři často fotili v exteriérech, vznikala už i reportážní fotografie, což je pro nás jako muzejníky a historiky velmi cenný materiál. Navíc skleněné negativy mají jednu velkou přednost – obrovské rozlišení, takže před sebou máme mnoho zajímavých detailů.

Kolik negativů máte prohlédnuto?

Chceme postupně celý archiv digitalizovat v co největším rozlišení a popsat. Pak už nebude nutné na skleněné negativy sahat. Nyní jich máme naskenováno a popsáno sedm tisíc.

Kterou z těch fotografií máte rád?

Hned se mně vybaví jedna od plzeňského profesionálního fotografa Čeňka Hrbka. Fotil někdy okolo roku 1900 České gymnázium na rohu ulic Husovy a Kardinála Berana a zachytil na snímku ženu, která jde po ulici s dvěma dívkami, a ta větší zrovna té menší dává výchovný pohlavek. Líbí se mně fotografie Miloslava Slobody – inspektora parních kotlů. Jeho snímky z Lochotína mají nádhernou atmosféru a je na nich krásně zachycena i dobová móda. Ostatně jeho snímky jsou k vidění v mázhauzu radnice na výstavě Zima na skle.

Zdroj foto: sbírka ZČM v Plzni

Zdroj foto: sbírka ZČM v Plzni

Jaká ta výstava je?

Jednotící linkou je zima v Plzni. Vybráno bylo čtyřiadvacet snímků a představujeme zimní atmosféru, která v Plzni panovala zhruba v době od konce 19. století až do 30. let století minulého. Nechybějí datace a jména autorů.

V mázhauzu plzeňské radnice jsou až do začátku ledna k vidění i další exponáty: Velký plzeňský betlém s více než tisícovkou figurek a výstava dětských výtvarných prací na téma adventní kalendář. Jde o výstavu soutěžní, veřejnost může hlasovat pro ta díla, která se jí líbí nejvíce.

Ještě v pátek 23. prosince je od 10 do 17 hodin v mázhauzu otevřena oblíbená vánoční pošta.

Text: Hana Josefová