Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Útvar koncepce a rozvoje města Plzně spolupracuje na strategii přizpůsobení se změně klimatu

Plzeňský seminář k projektu UrbanAdapt

Plzeňský seminář k projektu UrbanAdapt (foto ÚKRmP)

Útvar koncepce a rozvoje města Plzně se zapojil do projektu zaměřeného na přizpůsobení se velkých měst klimatickým změnám. V České republice byl projekt UrbanAdapt zahájen v lednu tohoto roku a příspěvková organizace města Plzně je jednou z osmi partnerských institucí podílejících se na přípravě podkladů pro účinná adaptační řešení pro Prahu, Brno a Plzeň. Mezi předpokládané dopady klimatických změn patří zvýšené teploty v podobě vyššího počtu tropických dní a nocí, hrozby přívalových dešťů či naopak déletrvající sucho způsobující problémy se zásobováním a kvalitou pitné vody.

První kolo seminářů se uskutečnilo v Plzni na konci dubna, jejich závěrečným výstupem budou podklady pro vyhodnocení adaptačních priorit a možnosti začlenění opatření do plánů města. „Semináře pomohou nastartovat diskuze o problematice a vymezení pojmů v této oblasti. Někteří aktéři vlastně již adaptační opatření používají, jen je tak prozatím nenazývali,“ uvedla Eva Brejchová z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.

Například v Kodani od roku 2010 platí, že každá budova se sklonem střechy menším než 30 stupňů musí mít střechu osázenou zelení. Město předpokládá růst těchto zelených ploch, což by mělo přispět k uhlíkové neutralitě do roku 2025.

„V Plzni vidíme největší potenciál v opatřeních, jejichž cílem je reagovat na nárůst extrémních teplot a rozvoj tepelného ostrova, kdy městská zástavba vykazuje znatelně vyšší teploty než její okolí. Dalším výrazným tématem je péče o kvalitní městskou zeleň, vytvoření drobných přírodě blízkých protipovodňových opatření a zlepšení vsakování a zachycování srážkové vody, její opětovné využití či zajištění dalšího zdroje pitné vody pro město,“ vyjmenovala možná řešení Pavlína Valentová z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.

Projekt UrbanAdapt vytvořilo CzechGlobe – Centrum výzkumu globální změny Akademie věd ČR a potrvá až do dubna 2016. Výsledky, zkušenosti aktérů a příklady řešení budou prezentovány na mezinárodní konferenci.

Více informací o projektu je k dispozici na http://urbanadapt.cz/cs.