Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

V Plzni byli oceněni zaměstnavatelé osob se zdravotním znevýhodněním

Na plzeňské radnici byli ve středu 31. května vyhlášeni vítězové soutěže Stejná šance - zaměstnavatel roku 2023 v Plzeňském kraji. Celorepubliková soutěž má za cíl ocenit zaměstnavatele, kteří se snaží o rovné příležitosti pro všechny uchazeče o práci, bez ohledu na jejich zdravotní znevýhodnění. V Plzeňském kraji soutěž vyhlásila nezisková organizace Ledovec, pod záštitou hejtmana Rudolfa Špotáka. Slavnostního vyhlášení se zúčastnil také Jiří Šrámek, radní pro oblast sociální a aktivní život seniorů.

Zdroj foto: nezisková organizace Ledovec

Zdroj foto: nezisková organizace Ledovec

Vítězem soutěže se stala firma Konplan, která se specializuje na řešení výrobních linek pro nápoje a tekuté potraviny. Jedná se o nadnárodní firmu, která pro plzeňské pracoviště vědomě a aktivně hledala spoluzaměstnance se znevýhodněním. Veškeré prostory již dříve připravovala jako stoprocentně bezbariérové. „Bylo hned patrné, že spolupracovník se znevýhodněním má ve firmě pozici na základě svých dovedností, a ne na základě svého znevýhodnění,“ uvedl Martin Fojtíček, člen hodnotící komise soutěže.

“Výhra v soutěži je pro nás obrovská čest. Přesto je naším přáním, aby se o některých věcech nemuselo tolik mluvit a jednoduše jsme je dělali. Protože je to zkrátka normální, přínosné a inspirující pro všechny zúčastněné. V našich řadách přivítáme rádi kohokoli, kdo má chuť podílet se na budoucnosti nápojového průmyslu. Zároveň velmi dbáme na to, aby se u nás kolegyně a kolegové cítili příjemně a mohli rozvíjet své schopnosti, a to bez ohledu na jejich případné zdravotní znevýhodnění,“ řekla Marie Halušitzová, HR manažerka vítězné firmy.

Druhé místo obsadila firma by wood.store, která vyrábí nábytek na míru. Jedná se o malou rodinnou firmu z Klatovska, která přestože nemá povinnost pracovníky se znevýhodněním zaměstnávat, tak činí, a to velmi vstřícně. Přizpůsobení se jejich potřebám znamenalo pro zaměstnavatele i zásah do technologických procesů ve výrobě.

Třetí místo obsadila IT firma Eurosoftware, která se zabývá vývojem aplikací pro mezinárodní obchodní řetězce po celém světě. Jedná se o velkou firmu, v níž je přizpůsobení pracovních podmínek pro pracovníky se znevýhodněním aktivní výzvou. Dokáže tvořivě upravit technické zázemí, ale i další činitele, které působí na spokojenost zaměstnance v jeho specifických potřebách.

Veřejnost do desátého kola soutěže zaslala dohromady dvacet sedm nominací z celého Plzeňského kraje. Podmínky pro zařazení do soutěže pak naplnilo osm firem, z nichž byli vybráni tři výherci. Porota složena ze zástupců města Plzně, města Klatovy, úřadu práce, lidí se zdravotním znevýhodněním a zaměstnavatelů hodnotila nejen to, jaké pracovní podmínky byl zaměstnavatel ochotný pro pracovníky se zdravotním znevýhodněním upravit, ale i její celkový přístup k zaměstnávání.

„Možnost plnohodnotného pracovního uplatnění je pro lidi s jakýmkoli zdravotním znevýhodněním velmi důležitá pro plné začlenění do společnosti. Je to jednoznačná zkušenost Ledovce z dlouhodobé podpory zotavení lidí s duševním onemocněním. Soutěž Stejná šance v Plzeňském kraji ukázala, že jsou zde zaměstnavatelé, kteří berou lidi se zdravotním znevýhodněním jako samozřejmou součást pracovního trhu. Uvědomují si příležitosti využít jejich plný potenciál, který obohatí i firmu samotnou. To ukázali v hodnocených odpovědích všichni zaměstnavatelé. Vyhrát mohl jen jeden, ale velké díky a uznání si zaslouží všichni,“ sdělil Petr Moravec, ředitel Ledovce.

Soutěž pořádá od roku 2004 organizace Rytmus - od klienta k občanovi, která podporuje lidi se zdravotním postižením (zejména mentálním) v aktivním začleňování do života. V Plzni soutěž spoluvyhlásila nestátní nezisková organizace Ledovec, která doprovází lidi s vážným duševním onemocněním na jejich cestě zotavení.

Editace textu: Barbora Hájková