Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

V Plzni vznikne centrum pro cyklisty. Bude v bývalé kuželkárně

Plzeňanka Vendula MirošovskáPlzeňanka Vendula Mirošovská miluje cyklistiku. Prozradila, že díky ní se seznámila se svým manželem a společně najezdili desetitisíce kilometrů po cestách a pěšinách Plzeňského kraje. V roce 2018 založila spolek Bikeheart a teď se společně se svými kolegy ze spolku pustili do přeměny bývalé kuželkárny ve Štruncových sadech v Centrum cyklistiky.

Co je vlastně Bikeheart?

Bikeheart je v překladu bikerské srdce či cyklistické srdce. Cyklistiku má hodně lidí zafixovanou jako individuální sport, ale např. ve Francii nebo Itálii je to společenská záležitost. Nemyslím teď profesionální cyklistiku, ale tu rekreační, které se i v naší republice věnuje přes 35 % obyvatel. Na začátku roku 2018 nás s manželem napadlo, že bychom se o všechny ty super trasy, které jsme společně po Plzeňském kraji najezdili, mohli podělit s ostatními hobby cyklisty. A tak vznikl Bikeheart – spolek převážně rekreačních cyklistů, kteří mají společný cíl: šířit lásku k cyklistice napříč českou společností. Proto pořádáme vyjížďky pro veřejnost, vícedenní cyklokempy, kurzy první pomoci pro cyklisty, přednášky nebo dobročinné cyklobazárky s výtěžkem pro Kardiologickou ordinaci Dětské kliniky FN Plzeň. Máme 40 stálých členů, ale našich akcí se může účastnit kdokoliv.

Foto a vizualizace: archiv Bikeheart

Foto a vizualizace: archiv Bikeheart

A nedávno jste se pustili do přeměny kuželkárny ve Štruncových sadech.

Ano. Půl roku jsme hledali prostor, který by mohl sloužit jako zázemí pro všechny naše aktivity, a nakonec spoluzakladatele spolku, Tomáše, zaujala nízká budova vedle sokolovny ve Štruncových sadech, odkud jsme na vyjížďky startovali. Oslovila jsem tedy Sokol Plzeň 1, kterému budova patří, a začalo více než roční jednání o podmínkách. Budova je totiž mnohem větší, než se z venku zdá a je v havarijním stavu, takže pro obě strany bylo těžko představitelné, jak ji uvést opět do života. Během toho roku jsem bádala v archivu o historii budovy. Když jsem viděla úplně původní výkresy z roku 1934, začala jsem ji mít ohromně ráda a věřila jsem, že budovu s propadlou střechou a plesnivými zdmi můžeme zachránit a smysluplně využít, i když od začátku bylo jasné, že to nebude ani snadné, ani levné. Smlouvu jsme podepsali na konci roku 2019 s tím, že po dobu rekonstrukce máme snížený nájem.

Foto a vizualizace: archiv Bikeheart

Co všechno plánujete vybudovat a kdy bude otevřeno?

V první části, jejíž rekonstrukci chceme dokončit letos, ideálně začátkem léta, vznikne informační centrum, kout pro servis a opravu kol svépomocí nebo s asistencí obsluhy, osvěžovna a sociální zařízení. Tedy vše, co cyklista potřebuje před jízdou nebo po ní. Od jara do podzimu bude skvělé sedět i na dvorku, který je mezi budovou sokolovny a kuželkárnou. Celý dvůr byl zarostlý a zapadaný  vrstvou listí a větví. Ten jsme uklidili jako první a byly z toho 4 tuny bioodpadu. Součástí dvora bude samozřejmě pořádný stojan na kola a prostor pro nabíjení elektrokol. Uděláme tady i pískoviště pro děti. Zatím máme v plánu udržet centrum v provozu celoročně. Během podzimu a zimy potřebuje řada sportovních klubů prostor pro své schůzky a tiskové konference, tak budeme rádi, když využijí vytvořeného prostoru. A jestli bude teď každá zima přející cyklistice, jako ta letošní, bude to fajn. A kdyby snad měl opět padat sníh, tak proč se tu nescházet po projížďce na běžkách?! Takže – vybavení bude takové, aby se tu cyklisté cítili doma, ale vítáni budou i ostatní návštěvníci.

Foto a vizualizace: archiv Bikeheart

Jak probíhají rekonstrukční práce?

Hned po podpisu nájemní smlouvy jsme s ostatními ‚bikehearťáky‘ začali s dobrovolnickými vyklízecími brigádami, aby se klempíři dostali na střechu a uvnitř se mohlo začít pracovat. Objekt je od loňského roku veden jako nemovitá kulturní památka, takže architekti od počátečních příprav projektu komunikují s Národním památkovým ústavem. Práce, ke kterým je potřeba odborných znalostí už necháváme na řemeslnících. Na rekonstrukci pracují především živnostníci z Plzně a okolí, ale třeba okna nám dělali pánové ze Zlína, se kterými dlouhodobě spolupracuje studio Kamil Mrva Architects, a kteří si poradili s atypickými kulatými okny.

Oslovili jste známé architekty…

Je to trošku jinak – moje sestra je architektka a byla jednou z prvních, s kým jsem o nápadu na rekonstrukci bývalé kuželny mluvila. Pracuje ve studiu Kamil Mrva Architects, a tak jsme celý plán začali řešit s ní a Kamilem Mrvou. Líbilo se jim, že budova s téměř stoletou historií nemusí skončit jako úplná ruina a jde zachovat její původní vzhled. Bude to opět krásná loď zaparkovaná na břehu řeky Radbuzy. To se ostatně líbilo i sokolům, památkářům a prakticky každému, kdo posuzoval, jestli nás ve znovuoživení budovy podpoří. A ráda bych touhle cestou architektům moc poděkovala, protože jejich práce je ‚sponzorským darem‘ cyklistické komunitě v Plzeňském kraji.

Foto a vizualizace: archiv Bikeheart

Z jakých zdrojů je rekonstrukce financována? Kolik budou činit náklady?

Náklady na první etapu rekonstrukce jsou 2 miliony Kč. Z Grantového programu Prazdroj lidem jsme získali 550 tisíc korun, další peníze vložíme z vlastních úspor, z drobných sponzorských darů a v dubnu  běží crowdfundingová kampaň na Hithit.cz, kde si mohou lidé předplatit kávu, dort, servis kola, účast na kurzu, adoptovat si stůl a pomohou nám tak získat další prostředky na rekonstrukci. Během následujících let nás čeká rekonstrukce zbývající části budovy, včetně velkého bourání různých přístaveb, které se během let na původní objekt nalepily. To bude stát minimálně dalších 5 milionů korun.

Text: Hana Josefová

Fotogalerie