Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Výstava MINT odmala představuje výuku dětí mateřských škol v přírodě

Fotografie z vernisáže výstavy: A. Jarošová

Fotografie z vernisáže výstavy: A. Jarošová

Ve společném česko-německém projektu MINT odmala si pedagogové z obou stran hranice vyměňovali své zkušenosti, jak trávit s dětmi v mateřských školách více času v lese a poskytnout jim příležitost, aby samy přirozeně bádaly a učily se. Projektem prošlo více než 500 pedagogů. Ve Smetanových sadech je až do konce června k vidění výstava MINT odmala, která reflektuje daný tříletý projekt Nadačního fondu Zelený poklad a Ekologické stanice Lias-Grube. Příběh daného projektu vypráví české i německé učitelky, které se do projektu aktivně zapojily. Vernisáže výstavy v pondělí 3. června se za město Plzeň zúčastnili primátor Martin Baxa společně s náměstkem pro oblast dopravy a životního prostředí Michalem Vozobule. Město Plzeň tento projekt spolufinancuje.

„Projekt MINT je dalším společným a úspěšným česko-německým projektem, díky kterému si mohou děti přirozenou cestou vytvořit vztah k přírodě a zcela intuitivně poznávat přírodní procesy, jako je například koloběh vody v přírodě. Je důležité pěstovat vztah k životnímu prostředí již u dětí předškolního věku,“ řekl na zahájení výstavy primátor Martin Baxa.

„Je velmi důležité vzdělávat děti v oblasti ochrany životního prostředí již od počátku vzdělávacího procesu a jsem velmi rád, že projekt MINT je zaměřen již na děti v mateřských školách. Děti se naučí z ochrany životního prostředí mnohem více než pouze základní třídění odpadu. V současnosti některé státy již vyhlašují stav klimatické nouze a každý projekt, který přispívá k ochraně životního prostředí, je velmi pozitivní,“ doplnil náměstek Michal Vozobule.

Fotografie z vernisáže výstavy: A. Jarošová

Zkratka MINT v němčině znamená matematika, informatika, přírodní a technické vědy, v České republice se používá termín polytechnická výchova. České učitelky v německých mateřských školách zaujalo období bez hraček či otevřený koncept, ve kterém jsou předškolní děti vedeny k samostatnosti a odpovědnosti, učí se mimo jiné řezat pilkou nebo zatloukat hřebíky a podílejí se i na rozhodování prostřednictvím konzultačních hodin s ředitelkou mateřské školy.

Z české strany prezentuje svoje zkušenosti prostřednictvím výstavy mimo jiných ředitelka 23. mateřské školy v Plzni Iva Adamová, která s dětmi zkouší v přírodě cvičení na programování. „Na začátku nás velmi překvapilo, že by informatika mohla být také tématem našich venkovních badatelských aktivit. Každopádně v Německu se otázkou, jak je možné učit i velmi malé děti programátorsky myslet, zabývají velmi intenzivně. Může to probíhat velmi dobře i bez počítače a samozřejmě tedy i venku. Některá z cvičení, která jsem se naučila, zařazuji pravidelně do výuky,“ uvedla Iva Adamová.

V rámci projektu MINT odmala proběhly několikadenní semináře v Ekologické stanici Lias-Grube i několikadenní hospitace v ekologicky zaměřených školkách a školách. Čeští učitelé, ale i zřizovatelé se vydali na dvě exkurze za dobrou praxí do Německa. Uskutečnilo se 10 přednášek a workshopů jak s českými, tak německými lektory.

„Jsme velmi rádi, že jsme pravidelná školení nebo stáže v Německu mohli pedagogům z Plzeňského kraje nabídnout v tak velkém množství. Mimo to jsme pořádali i exkurze pro zřizovatele. Všechny zúčastněné si velmi pochvalovaly možnost inspirovat se a sdílet zkušenosti s německými kolegyněmi. A skvělé je, že díky naší běžné činnosti, to je díky grantovým programům Nadačního fondu Zelený poklad, mohou plzeňské školy a školky mnohé nápady zrealizovat. Objevují se například první lesní družiny,“ dodala Tereza Pelclová z Nadačního fondu Zelený poklad.

Text: Adriana Jarošová


Fotogalerie