Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Vzniká generel veřejné dopravy, projednáván je s veřejností

Fotografie: H. Josefová

Veřejná diskuze (fotografie: H. Josefová)

Veřejná diskuze na téma dopravy dětí do plzeňských škol s názvem Bezpečně do škol? se konala v pondělí 14. března v Moving Station na Jižním Předměstí. Byla součástí přípravy generelu veřejné dopravy s výhledem do roku 2040, na níž pracují odborné složky města Plzně a k níž je zvána i široká veřejnost právě formou diskuzí, besed a workshopů. Pondělní diskuze, kterou pořádalo Centrum pro komunitní práci západní Čechy, se zúčastnil náměstek primátora města Plzně Michal Vozobule, do jehož gesce spadá také doprava, dále pak zástupci plzeňských škol, představitelé plzeňských obvodů, zástupci Správy veřejného statku města Plzně, kteří mají na starost oblast veřejné dopravy a cyklodopravy i zástupci Plzeňských městských dopravních podniků.

Fotografie: H. Josefová

„Právě veřejná doprava je jedním z témat, které školy vždy zajímá. Městu zatím chyběl dokument, který by mluvil o budoucnosti veřejné dopravy v Plzni. Jsem tedy rád, že teď už projednáváme generel veřejné dopravy. Budeme do něj moci vložit i vize, které vzejdou z této debaty,“ řekl v úvodním slově náměstek primátora Michal Vozobule. „Vždycky jsem chtěl, aby k jeho vzniku byla přizvána veřejnost, a proto vítám, že jsme se s Centrem pro komunitní práci západní Čechy domluvili na spolupráci a v rámci jeho projektů můžeme generel veřejné dopravy a následně i cyklogenerel projednat se zástupci dotčených institucí i s veřejností. Budeme se zabývat každým podnětem, který se k nám dostane,“ uvedl dále Michal Vozobule. Zmínil také, že u některých plzeňských základních škol je dopravní situace neúnosná, je proto velký tlak na změnu dopravního chování rodičů, a právě v tom může pomoci kvalitní veřejná doprava a dopravní změny v okolí škol: „To je důležitá věc, jsme připraveni ji detailně řešit s jednotlivými školami. Budeme rádi, když nalezneme taková řešení, která vytvoří bezpečnější prostředí v okolí škol a zároveň pomohou k tomu, že nás individuální doprava nezahltí. Cílem generelu veřejné dopravy a pak i cyklogenerelu je vytvořit co nejlepší podmínky k rozvoji udržitelných forem dopravy.“

Vedoucí Úseku veřejné dopravy a cyklodopravy Správy veřejného statku města Plzně Jan Hakl a vedoucí dopravního oddělení Plzeňských městských dopravních podniků Jiří Kohout ve svých prezentacích představili současný systém veřejné dopravy v Plzni, chybné dopravní situace i příklady dobré praxe ze zahraničí.

Fotografie: H. Josefová

Marcela Mašínová, předsedkyně spolku PaNaMo, účastníky seznámila s tím, jak plzeňskou veřejnou dopravu vidí studenti. PaNaMo pořádalo workshopy pro středoškoláky a žáky druhého stupně základních škol. Společně mapovali, jakým způsobem děti a dospívající uvažují o pohybu po městě, jak si své každodenní cesty plánují a jaké prostředky pro to využívají. Pod vedením lektorů hledali nejvhodnější způsoby dopravy. „Většina dětí jezdí veřejnou dopravou a jezdí s ní rády, nechápou ji jako nic špatného. Dokonce je pro ně důležitým místem k setkávání. Nejlepší jsou z jejich pohledu tramvaje, protože jezdí rychle a nemusí stát v dopravní zácpě. Chtěly by, aby ve všech prostředcích veřejné dopravy byly zásuvky pro nabíjení telefonů a podobných zařízeních. Líbí se jim, když jsou na zastávkách digitální tabule, které říkají, za jak dlouho spoj pojede,“ uvedla mimo jiné Marcela Mašínová. „Na druhou stranu mají pocit, že struktura dopravy je spíše nastavena pro auta, nikoli pro chodce. Přejí si více nadchodů, protože jsou podle nich příjemnější a bezpečnější než podchody,“ zmínila dále Marcela Mašínová.

Fotografie: H. Josefová

Ve středu 6. dubna se v Moving Station od 17 hodin koná další diskuze o veřejné dopravě. Zvána je široká veřejnost.

Sérii veřejných setkání pořádá Centrum pro komunitní práci západní Čechy společně s městem Plzní a neziskovou organizací Johan v rámci projektu Podpora participace v Plzni, který podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Text: Hana Josefová