Zoologická zahrada slaví 50 let na Lochotíně nejen zvýhodněným vstupným
Zdroj foto: www.zooplzen.cz
Zvýhodněné vstupné, lampionový průvod a výstavu fotografií připravila zoologická a botanická zahrada k 50. výročí jejího působení na Lochotíně. Lochotínský areál plzeňské zoo byl otevřen na podzim roku 1963. Na jedné čtvrtině současné plochy vznikly první expozice. „Využívaly se zejména stodoly a budoucí tropický pavilon a právě sem, do tropického pavilonu jsme umístili výstavu fotografií, která zachycuje nejstarší události nové zoo,“ uvádí mluvčí zoologické zahrady Martin Vobruba. Návštěvníci uvidí například první lochotínská lvíčata, jak vypadaly nejstarší expozice, ale také slavnostní otevírání zoo nebo úplně první pokladnu.
Od první adventní soboty do 1. ledna příštího roku mohou zájemci využít zvýhodněného vstupného. „Rozhodli jsme se milovníkům a příznivcům naší zoologické zahrady v souvislosti s výročím věnovat dárek zvýhodněním návštěvy v podobě symbolického vstupného ve výši 50 korun,“ upřesňuje Martin Vobruba. V sobotu 30. listopadu zahájí oslavy noční prohlídka s lampionovým průvodem. Začíná v 17 hodin u hlavní pokladny a bude komentovaná.
V říjnu 1963 přivítal západočeský deník Pravda otevření nové zoo článkem „Až budeme mít žirafu". První den po otevření, po téměř dvou letech bez zoo, se přišlo na provizorní zoo podívat 6 600 návštěvníků. Zároveň v tomto období vznikla stálá akvarijně-teraristická výstava (v některých dobách i prodejna) v centru města, zvaná dnes prostě AKVA-TERA. Na Lochotíně se začínalo prakticky od nuly - s pouhými 29 druhy zvířat. ZOO byla nadlouho staveništěm a mnoho provizorií sloužilo dlouhé roky. Stavební vývoj byl díky nadšení zprvu rychlý (brigády), později bylo vše složitější. Například těsný medvědinec zřízený Škodováky sloužil do roku 1998. V 70. letech vznikly výběhy pro antilopy, záložní skleníky, salaše, voliéry malých dravců, "velbloudinec", dolní africký výběh. Definitivní pavilon šelem sloužil od roku 1978. Koncem 60. let je vedoucím ZOO pan Zdeněk Veselý. V červenci 1970 lze jako zaměření ZOO uvést: oborní chov spárkaté, vodní ptáky a akvárium, terárium. Pro zajímavost uveďme, že např. v roce 1970 je navrhován bazén s lachtany a vydrami event. bufetem, jako je běžné na Floridě; a možnost pořádat zde eventuálně představení pro návštěvníky za zvláštní vstupné. Je poukazováno na dobré zkušenosti v Liberci i na fakt, že zahradě chybí "tahák" v podobě velkého atraktivního zvířete. O lachtanech se zde uvažovalo mnohokrát, naposled za vedení ing. Vlčka v 80. letech. Již v době vniku PKO však byly dokonce nakresleny plány na detašovanou část ZOO s 2-3 druhy ploutvonožců, kytovci, žraloky a velkými plazy do vzdálenosti asi 1 km od areálu do sousedství lochotínského parku s loukami.
V roce 1973 je zmíněna myšlenka na delimitaci (osamostatnění) zoo od parku kultura a oddechu, nebyla však doporučena. Vedoucí zahrady je v té době Ivana Svobodová-Hašková. Od 1. 1. 1981 je ZOO a BZ také díky podpoře ředitele královédvorské zoo Ing. Josefa Vágnera samostatnou institucí a také vedoucí funkce je označena názvem ředitel. Stává se jím Ing. Petr Vlček. V tomto období již stojí objekt tzv. velbloudince (1977), včetně výběhů (1979), nutná je však výstavba infrastruktury. Ta skutečně vzniká - zejména asfaltový povrch nových i rekonstruovaných cest a protažení inženýrských sítí. Od roku 1983 působí v ZOO a BZ nepřetržitě její současný ředitel Ing. Jiří Trávníček, nejprve ve funkci botanika. Zoo, tedy její výstavní část, stojí nejprve na ploše 3 ha, ale ke svému rozvoji získala prostor 21 ha, který je již téměř bez zbytku využit (2005). Zásadní směřování do budoucna podává zejména Generel dostavby z roku 1996, po jehož schválení v zahradě došlo k mnoha pozitivním změnám směrem k zoogeografickému bioparku. V letech 2003 a 2004 již přichází více než 300 000 návštěvníků. V současnosti již 400 000 osob. V roce 2006 vyšla poprvé publikace o zoo k jejímu 80. výročí. (autor textu: Martin Vobruba)