Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Archivářka města Jitka Janečková vyhrála…
Přečíst článek nahlas

Archivářka města Jitka Janečková vyhrála soutěž Média na pomoc památkám

Zdroj foto: Archiv města Plzně

Zdroj fotografií: Archiv města Plzně

První cenu v celostátní soutěži Média na pomoc památkám za rok 2018 v kategorii publicistika obdržela Jitka Janečková z Archivu města Plzně. Ocenění získala za objevný cyklus Plzeňské biografy v proměnách času, které byly uveřejněny v časopise Vítaný host v Plzeňském kraji. Před čtyřmi lety obsadila třetí místo ve stejné kategorii v rámci 18. ročníku soutěže.

Vítaný host v Plzeňském kraji i Vítaný host na Šumavě a v Českém lese bodoval vícekrát. Druhá cena byla udělena Pavle Suché za článek První česká knihovna, další druhé ceny získali Vilém Hrach za objevný článek Chvála šumavských chalup a Jiřina Pouzarová za články Cyklovýlety za selským barokem.

V kategorii televize byly oceněny pořady redakcí Reportéři ČT, Z Metropole, Folkloristika a Toulavá kamera, v kategorii rozhlas publicistické cykly o chátrajících stavbách v Praze či pražských mostech.

Ocenění novinářské soutěže Média na pomoc památkám (Prix Non Pereant) bylo laureátům předáno ve dvoraně Českého muzea hudby v Praze. Vítězové obdrželi umělecký artefakt z českého křišťálu z novoborské sklárny Egermann a účastníkům zahrál Spirituál kvintet. Jednalo se již o 22. ročník soutěže, kterou pořádá občanské sdružení Pro Bohemia spolu se Syndikátem novinářů České republiky. Cílem je ocenit nejvýznamnější publicistické počiny, které přibližují kulturní dědictví České republiky. V soutěži se hodnotí původní články, rozhlasové i televizní relace a internetové portály. Za rok 2018 bylo do soutěže přihlášeno 200 příspěvků.

Zveřejněno: 30. 4. 2019, Pecuch Martin