ArtCamp zakončila vernisáž. Letní školy se letos účastnil rekordní počet umělců
Fotografie: M. Krausová
Letošní 17. ročník Mezinárodní letní školy umění ArtCamp, kterou pořádá Západočeská univerzita v Plzni, skončil v pátek 28. července 2023 vernisáží prací jejích účastníků. Závěrečná akce se konala v budově Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Vernisáže se zúčastnila také Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury.
„Gratuluji absolventům za jejich vydařené práce a děkuji pedagogům a koordinátorům, kteří se podílejí na pořádání letní školy ArtCamp. Díky ní mají příznivci umění z Čech i zahraničí možnost strávit část léta v kreativním a inspirativním prostředí, mohou také objevovat a rozvíjet svůj talent. Potkají se se zajímavými uměleckými osobnostmi, ArtCamp zároveň mohou využít k přípravě na přijímací zkoušky na umělecké vysoké školy,“ řekla radní Eliška Bartáková.
Od 10. do 28. července se uskutečnilo 42 týdenních kurzů, kterých se zúčastnilo bezmála pět stovek studentů z Izraele, Polska, Ukrajiny, Gruzie, Německa a dalších zemí. Jedná se o nejvyšší čísla v historii letní školy. Díky bohatému doprovodnému programu, který zahrnuje například vernisáže, komentované prohlídky výstav, promítání dokumentárních filmů, nebo prohlídky Loosových interiérů, se letní škola otevřela i širší veřejnosti.
„Ročník 2023 hodnotíme jako velmi úspěšný. Nejen z hlediska množství proběhlých kurzů nebo rekordního počtu účastníků, ale zejména díky jejich kladným reakcím, ze kterých je zřejmé, že se podařilo splnit hlavní cíle letní školy. ArtCamp spojuje, vzdělává i baví. Není to jen letní škola, je to festival pro stovky lidí, které spojuje zájem o umění. Ať už jim kurzy slouží k aktivnímu odpočinku, k posunutí hranic vlastních možností a talentu, k přípravě na budoucí studium umění nebo jako příležitost k poznání nových technik a rozšíření obzorů, ArtCamp je tu pro ně,“ sdělila provozní ředitelka letní školy Lenka Kodýtková.
Mezi nejvyhledávanější kurzy patří dlouhodobě ty zaměřené na ilustraci, figurální kresbu, grafický design, komiks, design šperku, keramický design, kresbu a malbu i mnohé další, které jsou už pravidelnou součástí nabídky. Ta je každoročně obohacena i o novinky. V letošním roce to byl například hlubotisk, virtuální realita, socha, zvuková tvorba, arteterapie, sochařský portrét a další. Zájemci měli možnost absolvovat i velmi netradiční kurzy zaměřené na japonské techniky malby na papír a textil pomocí přírodních pigmentů a na alternativní metodu tisku fotografií – kyanotypii.
Editace textu: Monika Krausová