BLIK BLIK je tady. Jeho tématem jsou tentokrát prameny
Festival Blik blik je tady. Zdroj foto: archiv organizátora
Už poosmé se Plzeň rozzáří. V pátek a sobotu 22. a 23. března 2024 se koná festival světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK, který připravuje kreativní zóna DEPO2015. Tématem letošního ročníku jsou PRAMENY, a to jak v doslovné rovině reprezentované plzeňskými řekami, tak v přeneseném významu s odkazem na naše předky.
Radní Eliška Bartáková (vpravo). Zdroj foto: archiv organizátora
„Plzeň opět ožije festivalem světla a tisícovky Plzeňanů i turistů si budou moci vychutnat nejen světelné expozice, ale i úryvky klasické hudby, a to vyprávěné současnými technologiemi. I festival BLIK BLIK se stejně jako město Plzeň připojuje k Roku české hudby a připravena je expozice s názvem Symfonie 24.
Specialista na světelné efekty Richard Mach připravil světelnou instalaci v takovém duchu, že připomene naše hudební velikány jako je Smetana, Dvořák, Janáček a další,“ uvedla radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková. Připomněla, že BLIK BLIK je jednou z nejvýznamnějších akcí v regionu a jeden z největších světelných festivalů v republice. Loni ho navštívilo na 50 tisíc lidí.
Rozpočet se podle šéfa festivalu Jiřího Suchánka pohybuje kolem čtyř milionů korun a je o 30 procent vyšší než loni. Polovinu dá město Plzeń a Plzeňský kraj a zbytek získají organizátoři od sponzorů a ze vstupného.
Letošní ročník festivalu je historicky nejrozsáhlejší. Nabídne zdarma 14 venkovních instalací od mezinárodně uznávaných světelných umělců z celého světa i místních talentů. Je bohatý i na doprovodný program. Trasa s ohledem na zvolené téma povede z velké části podél plzeňských řek Mže a Radbuzy.
Na dvě interiérové instalace v DEPO2015 (Symfonie 24 a Interaktivní stěna Exposure_03) a také na rozsáhlou výstavu Light Scapes japonského umělce Yasuhira Chida v Muzeu církevního umění plzeňské diecéze je nutné zakoupit vstupenku. Expozice Light Scapes je ve střední Evropě dosud nejrozsáhlejší výstavou jednoho z nejuznávanějších světelných umělců současnosti. Otevřena bude do 21. dubna.
V doprovodném programu festivalu bude pro rodiny s dětmi připraven workshop Dragonflies, na kterém si každý může vyrobit vlastní světélkující vážku. Koná se i doprovodná výstava s názvem Endemic Monsters, na níž své aktuální dílo představí malíř, typograf, grafik, designér a hudebník František Štorm.
Novinkou tohoto ročníku jsou „ozvěny“ festivalu BLIK BLIK, které se uskuteční 6. a 7. dubna v neobvyklém prostředí kaolinového dolu Centra Caolinum Nevřeň.
Návštěvníci se tak mohou těšit na první festival světla v podzemí.
Vstupenky na interiérové instalace lze od zakoupit v síti GoOut. Všechny instalace, doprovodný program i ozvěny festivalu BLIK BLIK jsou postupně představovány na www.blikblik.cz.
Editace textu: Hana Josefová