Čtyři osobnosti obdržely ocenění u příležitosti 29. výročí vzniku Diecéze plzeňské
foto: V. Beneš
Biskup Tomáš Holub vedl u příležitosti 29. výročí vzniku plzeňské diecéze bohoslužbu v katedrále sv. Bartoloměje v úterý 31. května. Tradičně ocenil osobnosti, které dlouhodobě přispívají k veřejnému životu v diecézi. Mezi čtyřmi oceněnými je malíř, hudebník, starosta a varhanice. Na slavnostní bohoslužbě byli za město Plzeň přítomni náměstek David Šlouf s radní Veronikou Jilichovou Novou.
Jozef Kaminski
Jeho velkou zálibou je malba. Plastiky a obrazy světců zdobí mnoho kostelů na Tachovsku, v nichž by jinak bylo jen prázdné a pusté místo. Podílel se také na restaurování mnoha obrazů, soch a figurek betlémů. Pochází ze Slovenka, kde se vyučil jako umělecký štukatér a celý život se tomuto řemeslu věnuje. S manželkou Danuší vychovali tři děti. K jeho koníčkům patří malování obrazů (krajinky, portréty, náboženské motivy). Je mu 82 let.
Václav Benda
Jako absolvent Státní konzervatoře se celý život věnuje hudbě. Dvacet devět let působil v Karlovarském symfonickém orchestru, kde vypomáhá dodnes. Službu varhaníka v Karlových Varech vykonává již 61 let. Narodil se v roce 1938 v Nestrašovicích v okrese Příbram. Po absolvování Vyšší hudebně pedagogické školy v Praze absolvoval Státní konzervatoř v oboru housle. Po ukončení tehdy povinné vojenské služby, kde hrál u plukovní hudby na pozoun, nastoupil jako učitel houslí a souborové hry na základní uměleckou školu ve Staré Roli. Na této škole se také v roce 1969 stal ředitelem, ale v době normalizace byla tato jeho činnost ukončena. Od roku 1980, celých 29 let, působil v Karlovarském symfonickém orchestru, kde byl členem violové sekce. V roce 2010 odešel do penze, ale v orchestru stále vypomáhal a dodnes vypomáhá v ZUŠ. Od roku 1961 působí Václav Benda ve Staré Roli, případně i v Rybářích jako varhaník. Na varhany se naučil sám a ve Staré Roli hraje do dnešního dne. Má syna Václava, který je absolventem AMU a Teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2019 syn přijal v Českých Budějovicích jáhenské svěcení a působí ve farnosti Březnice.
David Kraml
Narodil se v roce 1974 v Domažlicích. Starostou malé obce Hora Svatého Václava (okres Domažlice) je od roku 2010, po celou tuto dobu je jeho snahou to, aby se zdejší kostel sv. Václava dostal do povědomí širokého okolí, jako místo, kde se stále konají nejen bohoslužby, ale i různé kulturní akce. Dále se po celou dobu starostování snaží tuto památku společně s církví a památkáři postupnými kroky zvelebovat, aby mohla sloužit i dalším generacím.
Jana Vlnařová
Ve svých 18 letech se začala věnovat profesionální práci varhanice při různých příležitostech v rámci celé Plzně a okolí. Jako varhanice byla nejprve zaměstnaná u nýřanské Pohřební služby, kde měla na starost okresy Plzeň–jih a Plzeň–sever. Při pohřebních obřadech hrávala v asi padesáti kostelích. Dlouhou dobu hrála na varhany při bohoslužbách v plzeňských kostelech Panny Marie Růžencové, sv. Bartoloměje, Nanebevzetí Panny Marie, sv. Martina a Prokopa a u sv. Jiří, což byl její domovský kostel. Od svých osmnáctin, celkem 50 let, hrála na plný úvazek. Pak jako důchodkyně do svých devadesáti let v Plzni–Lobzích.
Diecéze plzeňská je římskokatolická diecéze založená v roce 1993. Prvním diecézním biskupem se stal František Radkovský. Jeho nástupcem byl 12. února 2016 jmenován Tomáš Holub, který 30. dubna 2016 přijal biskupské svěcení z rukou kardinála Dominika Duky a oficiálně se tak ujal vedení diecéze. Hlavním kostelem diecéze je katedrála svatého Bartoloměje v Plzni, která se stejně jako sídlo biskupství nachází na náměstí Republiky. Diecéze je součástí České církevní provincie.
Editace textu: Adriana Jarošová