Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Čtyři studenti z Plzně vyvinuli Chytrou…
Přečíst článek nahlas

Čtyři studenti z Plzně vyvinuli Chytrou klíčenku, jež dokáže zachraňovat životy

Přijetí studentů na plzeňské radnici (foto: A. Jarošová)

Přijetí studentů na plzeňské radnici (foto: A. Jarošová)

Martin Prachař, Jan Pilař, Marek Princl a Václav Steiner jsou osmnáctiletí studenti třetího ročníku Vyšší odborné školy a střední průmyslové školy elektrotechnické v Plzni. Společně vymysleli chytrý čip, který lze jednoduše připnout na klíče, a díky aplikaci v mobilu mohou mít záchranáři do několika sekund přesné informace o zdravotním stavu nemocného a tím nasadit okamžitou účinnou léčbu. Čip nenese žádná citlivá data, vše je v zabezpečeném systému ukládáno pouze v zabezpečených databázích. K samotným datům budou mít přístup pouze pověřené osoby. Svůj projekt přišli představit na plzeňskou radnici v úterý 25. června radnímu pro oblast Smart Cities a podpory podnikání Vlastimilu Golovi, který danému projektu vyslovil svoji další podporu a pomoc při založení start-upové firmy v prostorách DEPO2015.

Přijetí studentů na plzeňské radnici (foto: A. Jarošová)

„Nejprve jsme vyvinuli čip, který sloužil pro přístupy do budovy naší školy či pro vyzvednutí obědů. Od února letošního roku jsme začali pracovat na Chytré klíčence. Do budoucna bychom rádi vymysleli i tento nosič ve formě náramku. Klíčenka jde samozřejmě připnout například na batoh, bundu či kalhoty,“ sdělili společně Martin Prachař, Jan Pilař a Marek Princl. Cílovou skupinou Chytré klíčenky jsou především senioři, kteří nepoužívají smartphony a klíčenka by je nijak nezatěžovala. Chytrá klíčenka je ovšem určena i pro ostatní zájemce.

Přijetí studentů na plzeňské radnici (foto: A. Jarošová)

Myšlence vzniku daného projektu předcházela zkušenost Martina Prachaře, kterého jako devítiletého kluka hlídali jeho prarodiče. Dědeček ovšem dostal na ulici infarkt a neměl u sebe doklady ani telefon. Jediné co měl, byl svazek klíčů. Nemocniční zařízení nemělo o daném pacientovi žádné informace a ani nemohlo kontaktovat jeho rodinu. Díky čipu na klíčích, který by záchranáři či poté lékaři v nemocnicích načetli přes aplikaci v chytrém mobilu nebo přes mikropočítač, by se dostali k veškerým zdravotním údajům o pacientovi včetně kontaktních údajů na blízké osoby. Lékaři by takto hned věděli, zda má pacient cukrovku, je neslyšící nebo jestli se neléčí s něčím, co by mohlo ovlivnit jeho akutní stav. Přístup přes aplikaci by řešil riziko zneužití dat. Aby takto mohl projekt fungovat, je potřeba mít přístup do centrální zdravotnické databáze. Jediné, co by sám majitel klíčenky mohl upravovat, jsou kontaktní osoby. Úprava těchto dat by byla velmi jednoduchá.

Přijetí studentů na plzeňské radnici (foto: A. Jarošová)

„Náš projekt je zcela ojedinělý, data nejsou uvedena na čipu a do dané karty by mohli údaje zapisovat pouze zdravotničtí pracovníci, tudíž by byly informace ověřené a mohly by je zdravotníci využít k rychlé léčbě. Náš čip tímto ušetří cenný čas, který je rozhodující v těchto životních situacích. Projekt Chytré klíčenky máme téměř připravený, v současnosti je pro nás stěžejní podpora územních samospráv a státu, abychom mohli systém implementovat do zdravotnických zařízení a záchranné služby,“ vysvětlili mladí studenti.

Přijetí studentů na plzeňské radnici (foto: A. Jarošová)

Jejich projekt zvítězil v soutěži Studentská firma roku v kategorii STEM pro rok 2018/2019, umístili se na prvním místě v národním kole soutěže SIR (Social Innovation Relay) a nyní se studenti připravují na kolo mezinárodní. V krajském kole soutěže T-Mobile Rozjezdy vyhráli druhé místo a zúčastnili se týdenního akceleračního workshopu pro sociální inovátory pořádaného Nadací Karla Janečka.

Přijetí studentů na plzeňské radnici (foto: A. Jarošová)

Projekt Chytré klíčenky je zcela ojedinělým projektem nejen v České republice, ale i v zahraničí. Existují určité alternativy, ale žádná z nich neřeší tento problém z hlediska bezpečnosti takto komplexně jako Chytrá klíčenka.

Text: Adriana Jarošová


 

Zveřejněno: 26. 6. 2019, Jarošová Adriana

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni