Cyklostezka po bývalé železniční trati propojuje Plzeň s Chrástem. Město připravuje stavbu další její části
Fotografie: M. Pecuch
Nový úsek stezky vedoucí z Bukovce do Chrástu na bývalé železniční trati z Plzně do Prahy se v úterý 21. května 2024 otevřel veřejnosti. Investorem stavby úseku cyklostezky dlouhého 4,8 kilometrů je Plzeňský kraj. Město Plzeň se na akci zatím podílelo vybudováním propojení cyklostezky s turistickými trasami, za které zaplatilo více než 2 miliony korun včetně DPH. A aktuálně připravuje stavbu trasy na zbývající části železnice, která na právě otevřený úsek naváže.
„Jsem rád, že město Plzeň a Plzeňský kraj táhnou za jeden provaz a dokáží spolupracovat na zlepšování kvality života v regionu. Konkrétně lokalita kolem Chlumu je turisticky atraktivní a napojení cyklostezek je jen jedním z mnoha projektů pro volnočasové vyžití, které v oblasti jak město, tak městský obvod připravují. Jsem přesvědčen, že se jedná o investice, jež tuto lokalitu v mnoha ohledech posunou ještě o kus dál,“ uvedl primátor Roman Zarzycký.
„Nyní je hotový 300 metrů dlouhý úsek v Chlumku, který spojuje tuto novou cyklostezku a stávající turistické trasy. Díky tomu mohou cyklisté i pěší lokalitu plně využít,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí.
Doplnil, že město v současné době rovněž připravuje přestavbu zbývajícího úseku opuštěné trati z Chlumku do Doubravky. Jedná se o část dlouhou 1,4 kilometru, přičemž bude využita celá šíře bývalého železničního náspu, kde vybuduje 6,5 metru širokou smíšenou stezku pro cyklisty i pěší. Ta povede už od portálu železničního tunelu.
„Očekáváme, že v nástupu na stezku bude velká koncentrace pěších, in-line bruslařů i cyklistů, proto chceme, aby měl na trati každý svůj prostor. Lidé se mohou těšit ale také na nová odpočinková místa s výhledem do krajiny,“ přiblížil náměstek s tím, že je hotová projekční příprava, aktuálně se koná soutěž na zhotovitele a čeká se na vydání stavebního povolení. „Odhadované náklady jsou kolem 20 milionů korun a pokud vše půjde podle plánu, se stavbou začneme ještě letos,“ informoval Aleš Tolar.
Město Plzeň se podle náměstka pro dopravu v současnosti zaměřuje na budování cyklostezek, které propojují město s okolními lokalitami. „Tyto stezky umožňují dojíždění za prací i za rekreací mimo město pohodlně a bezpečně bez kontaktu s auty,“ poznamenal. Kromě právě otevřené cyklostezky z Plzně do Chrástu byla loni otevřena cyklostezka z Plzně do Vejprnic, také probíhá výstavba úseku z Radobyčic do Útušic a připravuje se stezka z Malesic do Města Touškova.
Text: Barbora Hájková