Den pro veřejnost v Centru robotiky láká na přírodní vědy
Matematika s robotem, fotografování přírodnin, interaktivní workshop o životě včel nebo pokusy s hydrogelem. To a další zajímavý program v celkem jedenácti workshopech nabídne Správa informačních technologií města Plzně prostřednictvím svého Centra robotiky v rámci dne pro veřejnost s názvem π [pí] day. Ten se uskuteční v sobotu 11. března 2023 v Cukrovarské 23C v Plzni. O workshopy je každoročně velký zájem, proto pořadatelé doporučují rezervovat si místo předem na www.centrumrobotiky.eu.
Ilustrační foto (zdroj: Správa informačních technologií města Plzně)
„Přivést děti k technickému a přírodovědeckému vzdělání zábavnou formou je vždy ta nejlepší cesta. V Centru robotiky tohle všechno umí, podporují vzdělávání dětí formou hry a bez stresu. Současně školí pedagogy a nabízejí jim širokou podporu do výuky,“ řekl radní města Plzně Daniel Kůs, do jehož gesce činnost Správy informačních technologií patří.
„Již mnoho let prostřednictvím Centra robotiky připravujeme dny otevřených dveří pro děti a jejich rodiče. Cílem je ukázat práci našich lektorů a to, co v Centru robotiky mohou děti objevovat, zažívat a naučit se. π day pojmenovaný po Ludolfově čísle pořádáme již druhým rokem. Popularizace přírodovědeckých a technických oborů je jedním z našich cílů,“ uvedl ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora.
Podle Martiny Cekové, ředitelky Centra robotiky, je tento den pro veřejnost připraven s cílem zaujmout děti tématem přírodních věd: „Během jednotlivých workshopů budou účastníci pracovat v týmech, spolupracovat, komunikovat a stanovovat hypotézy, které následně ověří prostřednictvím svého bádání. Díky takovým aktivitám se snažíme u dětí zvyšovat zájem o přírodní vědy a o to, jak funguje svět kolem nás.“
Jednotlivé workshopy se uskuteční v čase od 10 do 16 hodin a jsou připraveny pro děti z různých ročníků základních škol. Nejmenší se mohou zúčastnit interaktivního workshopu o životě včel. Na jejich tělo se podívají zblízka pomocí mikroskopu, ochutnají med a vyrobí si svíčku ze včelího vosku. Zábavnou formou si vyzkoušejí i plnění matematických úloh díky programování robota Photon.
Větší děti se stanou vědci díky workshopu Experimentujeme s hydrogelem a prozkoumají, jaké vlastnosti tento polymer má a kde ho můžeme využívat. Zapojit si elektrický obvod mohou na workshopu Don‘t touch. Programování robotické včelky bude součástí dílny Včely od A do Z, kde také zjistí, jaké role mají jednotlivé včely v úlu nebo jak spolu komunikují.
Pro zájemce o fotografování jsou připraveny hned dva workshopy. První bude probíhat v ateliéru a děti si vyzkouší práci se zeleným plátnem. Díky následnému postprocesu si vytvoří fotografii kdekoliv v přírodě. Druhý workshop se naopak uskuteční v exteriéru.
Fyzikálním tématům se bude věnovat hned několik workshopů. Udržíš teplo? – to je název dílny, ve které budou děti pracovat jak rukama, tak hlavou. Navíc si svoji hypotézu ověří pomocí měřícího systému Pasco. S termokamerami budou děti experimentovat hned na dvou workshopech a díky nim uvidí i to, co běžným okem není možné zahlédnout. V poslední dílně bude hlavním tématem zákon síly, ale také rychlost, pohyb a dráha.
Editace textu: Eva Barborková