Designérka, umělecká škola a magazín. Třináctý ročník Ceny Ladislava Sutnara zná své laureáty
Do společnosti výjimečných osobností a institucí, které významně ovlivňují světové umění a design, letos přibyla americká designérka Debbie Millman, The Glasgow School of Art a japonské periodikum IDEA Magazine. Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (FDU ZČU) udělovala 6. listopadu 2024 na plzeňské radnici prestižní Cenu Ladislava Sutnara už potřinácté. Udílení se za město Plzeň účastnila radní pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.
Ceny Ladislava Sutnara 2024. Zleva zástupkyně IDEA Magazine, Debbie Millman a zástupkyně Glasgow School of Art. Zdroj foto: archiv FDU ZČU
„Partnerem tohoto ocenění je město Plzeň. Každoročním udělováním Ceny Ladislava Sutnara si připomínáme plzeňského rodáka, multifunkčního umělce a jednu z nejvýznamnějších postav české meziválečné moderny v oblasti světového designu a užitého umění. Gratuluji všem oceněným a přeji jim mnoho dalších tvůrčích počinů i rozvíjení odkazu moderního designu a kvalitního umění,“ uvedla radní Eliška Bartáková.
Radní Eliška Bartáková. Zdroj foto: archiv FDU ZČU
„Laureáti Ceny Ladislava Sutnara vždy představovali naprostý vrchol osobností či institucí v oblasti designu a užitého umění. Stačí letmý pohled na seznam oceněných, aby každý pochopil, že se jedná o zcela mimořádný a elitní výběr,“ řekl Vojtěch Aubrecht, děkan FDU ZČU. „I letošní laureáti jsou ikonami v oblasti, na kterou se Cena Ladislava Sutnara zaměřuje a svým způsobem hybateli a kormidelníky celého uměleckého odvětví. Jejich vliv je spoluurčující pro vývoj současné, případně budoucí globální estetiky a designových trendů,“ doplnil.
Mezi oceněnými jsou letos dvě zahraniční instituce a jedna zahraniční umělkyně. Americká designérka, ilustrátorka, autorka a pedagožka Debbie Millman obdržela Cenu Ladislava Sutnara za dlouhodobou práci a výrazný přínos v mnoha oblastech umění a vzdělávání, včetně její praktické tvorby, publikační činnosti a aktivit v oblasti popularizace designu. Je spoluzakladatelkou magisterského programu v oblasti brandingu na Škole vizuálních umění v New Yorku. Její ilustrace se objevily například v časopise New York Magazine.
The Glasgow School of Art patří k nejvýznamnějším evropským i světovým uměleckým vysokým školám. Cenu si její zástupci odnesli za vliv na rozvoj uměleckého vzdělávání a výzkumu, za aktivní přístup k řešení globálních výzev prostřednictvím designu. Cenu Ladislava Sutnara získalo i renomované japonské periodikum IDEA Magazine za tvorbu a propagaci grafického designu, typografie a vizuální kultury. Díky svému přístupu magazín obohacuje nejen oblast designu, ale také rozvíjí vizuální kulturu a podporuje její interdisciplinární růst.
Slavnostní ceremoniál udílení cen se konal ve středu 6. listopadu 2024 v Obřadní síni plzeňské radnice. Součástí programu bylo také setkání s laureáty a jejich přednášky.
Cenou Ladislava Sutnara fakulta projevuje uznání výjimečným českým i zahraničním uměleckým a pedagogickým osobnostem i institucím zejména v oblasti užitého umění a designu. Cena je zároveň poctou životu a dílu plzeňského rodáka a mezinárodně uznávaného česko-amerického designéra Ladislava Sutnara, po němž je pojmenována fakulta i ocenění.
Laureáti Ceny Ladislava Sutnara 2024
Debbie Millman / USA
Debbie Millman je uznávaná designérka a expertka na branding a vizuální komunikaci. Její publikační a kurátorská činnost, včetně populárního a oceňovaného podcastu Design Matters, umožňuje veřejnosti i odborníkům nahlédnout do tvůrčích procesů předních osobností světového umění a designu. Její knihy a články o designu rozšiřují teoretický rámec oboru a přispívají k širšímu pochopení role designu ve společnosti. Jako pedagožka působí na School of Visual Arts v New Yorku, kde pomáhá formovat novou generaci designérů a rozvíjí inovativní přístupy ke kreativní praxi. Je také spolumajitelkou a ředitelkou redakce webu PrintMag.com.
The Glasgow School of Art / Spojené království
The Glasgow School of Art, založená již v roce 1845, je v současné době celosvětově uznávaným centrem pro inovace v umění a designu. Její absolventi se pravidelně prosazují na mezinárodní scéně, přičemž mnozí z nich významně ovlivňují současné umělecké a designové trendy. Její nabídka studijních programů zahrnuje pestrou škálu výtvarných i designových disciplín. Škola, která se může pochlubit ikonickou budovou navrženou Charlesem Rennie Mackintoshem, je proslulá svým inovativním přístupem k výuce a důrazem na propojení teorie a praxe.
IDEA Magazine / Japonsko
IDEA Magazine vychází od roku 1953, v současné době jako čtvrtletník. Spolu s dalšími odbornými publikacemi vydávanými stejným vydavatelstvím je vyhledávaným zdrojem inspirace a odborných poznatků pro profesionály i nadšence z celého světa. IDEA Magazine je známý svou schopností propojit současné trendy s historickými kořeny designu a nabízí unikátní pohled na vývoj vizuální komunikace. Vyznačuje se nejen vysokou kvalitou obsahu, ale i špičkovou grafickou úpravou a precizním tiskem, což z něj činí jeden z nejvlivnějších časopisů svého druhu.
Editace textu: Monika Krausová