Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Dětem z Ukrajiny nejvíce chybí tátové, říká…
Přečíst článek nahlas

Dětem z Ukrajiny nejvíce chybí tátové, říká učitelka z adaptační skupiny při Bolevecké základní škole

Fotografie z návštěvy adaptační skupiny: A. Jarošová

Fotografie z návštěvy adaptační skupiny: A. Jarošová

Marijana Jíšová, Galats Natalie Ljubov Kondratěva jsou tři učitelky z Ukrajiny, které se starají o děti ze své země, jež utekly před válkou, v adaptační skupině na Bolevecké základní škole. V té je 24 dětí. Bolevecká škola je připravena v případě potřeby otevřít druhou adaptační skupinu. Na vybavení adaptační skupiny putoval výtěžek benefičního koncertu, který pořádal Lions Club Plzeň Bohemia. Jak funguje skupina, se přišla společně se zástupci Lions Clubu podívat ve čtvrtek 5. května radní pro oblast školství Lucie Kantorová a vedoucí magistrátního odboru školství, mládeže a tělovýchovy Dagmar Škrlantová.

Fotografie z návštěvy adaptační skupiny: A. Jarošová

zleva: Lucie Kantorová, Vlasta Formánková, Alexandra Koželuha, Helena Brunclíková, Dagmar Škrlantová

„Chtěla bych ženám z Lions Clubu Plzeň Bohemia moc poděkovat za uspořádání dubnového koncertu Vlídný tmavomodrý svět, jehož benefiční výtěžek 11 tisíc korun putoval na vybavení naší adaptační skupiny na Bolevecké základní škole, která má v současnosti naplněnou svoji kapacitu, což je 24 dětí ve věku od 6 do 10 let,“ řekla při návštěvě školy zástupkyním Lions Clubu radní pro oblast školství Lucie Kantorová. Ta doplnila, že další adaptační skupiny pro ukrajinské děti při městských školách jsou zřízeny na 78. a 49. mateřské škole, Benešově základní škole a 31. základní škole. Zároveň Lucie Kantorová přislíbila, že dětem do adaptační skupiny přiveze další hračky a puzzle. Od rodičů ukrajinských dětí a učitelek z adaptační skupiny obdržela květinu kalu.

Za Lions Club Bohemia Plzeň Bohemia adaptační skupinu navštívila prezidentka klubu Alexandra Koželuha a první viceprezidentka Vlasta Formánková. Ty byly potěšeny, že výtěžek z koncertu pomohl vybavit třídy, zútulnit je a zpestřit tak pobyt dětí ve škole. „Lionské hnutí vzniklo v roce 1917, kdy ho založil společně s přáteli Melvin Jones, pojišťovací agent z Chicaga za účelem pomoci osleplým vojákům ve Spojených státech amerických. Poté se rozšířilo do celého světa. V České republice má klub 25letou tradici. V Plzni máme samostatné dámské hnutí. Především podporujeme slabozraké lidi, ale v současné situaci je naše pomoc směřována samozřejmě i na Ukrajinu,“ uvedla Vlasta Formánková. Alexandra Koželuha doplnila, že od počátku konfliktu na Ukrajině se plzeňské hnutí spojilo s kolegy z Bavorska a společně koordinují pomoc a nakupují především léky, hygienické potřeby a jídlo a odvážejí je na slovensko-ukrajinské hranice. Hodnota jejich pomoci je již ve výši 500 tisíc euro.

Fotografie z návštěvy adaptační skupiny: A. Jarošová

Bolevecká škola za příspěvek 11 tisíc korun nakoupila pro žáky koberce do tříd, barevné křídy, sešity, učebnice, omalovánky. Adaptační skupina pro 24 žáků funguje od 15. března v čase od 7 do 16 hodin. Ředitelka Helena Brunclíková při prohlídce školy připomněla, že adaptační skupina není pouze o hlídání, ale také o výuce, kdy děti se učí češtinu, ale také jim nabízí výtvarné a sportovní vyžití. Pro děti je skupina zdarma, dostanou oběd včetně svačiny. Dále doplnila, že je především ráda za personální pokrytí adaptační skupiny, ve které děti učí tři ukrajinské učitelky. „Co se týká například obědů, děti nebyly zvyklé na naši stravu. Omáčky pro ně byly naprosto nové nebo jsou zvyklé si k jídlům často brát chleba,“ doplnila odlišnost ve stravování Helena Brunclíková.

Na otázku, zda dětem nedělá problém učit se česky, odpověděla Galats Natalie, která na Ukrajině učila ukrajinštinu a literaturu, že určitě ne. Na poslech jsou si jazyky dosti podobné a děti jsou velmi šikovné a ve skupině se jim líbí. Ve skupině jsou děti, které utíkaly se svými maminkami i z oblastí nejpostiženějších – Mariupolu, Buči, Charkova či Oděsy.

Fotografie z návštěvy adaptační skupiny: A. Jarošová

Marijana Jíšová, která již dlouhodobě v Plzni žije a je učitelkou s aprobací ruština – němčina, se o ukrajinské děti na Bolevecké základní škole stará od 15. března. „Dětem nejvíce chybí tátové. Stane se nám, že se děti z ničeho nic při vyprávění rozpláčou, když si vzpomenou na své tatínky. Odhaduji, že třetina dětí zažila na vlastní kůži samotné boje, třetina se ukrývala v krytech. Přibližně polovina dětí z naší skupiny se nemá kam vrátit, jejich domovy neexistují,“ řekla Marijana Jíšová a doplnila jako zajímavost, že děti na Ukrajině mají návštěvu školy jako svátek, proto do ní chodí velmi upravené. K provozu skupiny vysvětlila, že děti mezi sedmou a osmou ranní přijdou do třídy, poté se společně namotivují k výuce a společnému dni, denně se učí cca dvě vyučovací hodiny češtinu (čtení, psaní), kterou doplňují výukou ukrajinštiny, aby ji děti nezapomněly, učí se matematiku, ale také mají například hodiny výtvarné výchovy, následuje společný oběd a po něm jdou například na procházku. Při psaní české abecedy jim dělá problém spíše psát psace.

Fotografie z návštěvy adaptační skupiny: A. Jarošová

Lions Club Plzeň Bohemia pozval na svoji další akci – Plzeňskou kachnu aneb Děti pro děti v sobotu 28. května na náplavce na Radbuze od 14 do 17 hodin. V průběhu odpoledne proběhne závod kachniček na řece s doprovodným programem. Výtěžek ze startovného – plavebního průkazu pro kachničku poputuje Základní škole a mateřské škole pro zrakově postižené a vady řeči v Plzni.

Text: Adriana Jarošová

 

Fotogalerie

Zveřejněno: 6. 5. 2022, Jarošová Adriana

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni