Dětské sbory z Plzně a Regensburgu vystoupí ve Velkém divadle s operou Brundibár
Ilustrační fotografie
Představení dětské opery Brudibár je další z akcí připomínající 20. výročí partnerství mezi Plzní a Regensburgem. Hudební symbol holocaustu společně nastudovaly Plzeňský dětský sbor a řezenský soubor Cantemus. Orchestrálních partů se ujal Komorní orchestr mladých, který tvoří žáci základních uměleckých škol v Plzni. Po zářijovém vystoupení v regensburském Velodromu se na inscenaci mohou těšit i diváci v západočeské metropoli. Přestavení se odehraje v pondělí 11. listopadu ve Velkém divadle hned dvakrát, od 16:30 a od 19 hodin.
Operu napsal židovský hudební skladatel Hans Krása (1899 – 1944) na libreto Adolfa Hoffmeistera v roce 1938. Komorní dílo o vítězství dětí a zvířátek nad zlým flašinetářem proslulo jako hudební symbol holokaustu. V Praze se představení hrálo pouze dvakrát a navíc tajně, protože kulturní činnost byla už v té době Židům zakázaná. V srpnu 1942 Hans Krása odjel s transportem do Terezína, mnozí jeho spolupracovníci a děti ho brzy následovali. Příprava na představení se tak přesunula do židovského ghetta. Do práce neustále zasahovaly transporty. Dětské herce odvezené do koncentračních táborů na východě musely nahrazovat děti z nových transportů. Po více než dvou měsících zkoušení se 23. září 1943 v Magdeburských kasárnách konala premiéra. Opera Brundibár měla velký úspěch a celkem se do podzimu 1944, kdy z Terezína odjížděly poslední transporty, odehrálo asi 55 repríz.
Plzeňský dětský sbor věnuje provedení opery památce plzeňského rodáka Hanuše Josefa Treichlingera. Po smrti rodičů vyrůstal v Plzni u strýce Benno Blocha a jeho ženy Idy. Dne 22. ledna 1942 byl transportem z Plzně odvezen do Terezína. Stejným transportem byli odvezeni i jeho pěstouni s oběma syny. V Terezíně vytvořil hlavní roli flašinetáře v dětské opeře Brundibár. Dne 16. října 1944 byl z Terezína deportován do Osvětimi, kde zahynul v plynové komoře. Bylo mu 15 let.