Disharmonie i harmonie na jedné výstavě v Galerii města Plzně
Disharmonická harmonie, to je název nové výstavy v Galerii města Plzně na náměstí Republiky. Od konce ledna až do 16. března jsou na ní k vidění díla malíře Rudolfa Riedlbaucha a sochaře Milana Váchy.
Vernisáž výstavy. Fotografie: archiv Galerie města Plzně
„Již sám název výstavy Disharmonická harmonie napovídá, že jde o zajímavou a nevšední podívanou,“ uvedla radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková. „Pro Rudolfa Riedlbaucha, který svůj aktivní a tvůrčí život prožil na rozmezí tří regionů – rodného Plzeňského kraje, Jihočeského kraje a Prahy, byly celoživotním zdrojem inspirace zejména příroda a hudba. Sochař Milan Vácha, kterého s Rudolfem Riedlbauchem pojilo celoživotní přátelství, představuje svou unikátní sochařskou tvorbu inspirovanou přírodou a technikou,“ dodala Eliška Bartáková.
Kurátory výstavy jsou ředitelka Galerie města Plzně Anna Štěpán Arnetová a Martin Otava, ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni.
Jak už z názvu vyplývá, výstava ukazuje výrazový soulad a do určité míry i nesoulad děl této tvůrčí dvojice. Oba umělce pojilo celoživotní přátelství a v Galerii města Plzně mohou její návštěvníci zažít propojení expresivní Riedlbauchovy malby se sochařskou tvorbou Milana Váchy, zvláště jeho díly inspirovanými přírodou a technikou.
Akademický malíř Rudolf Riedlbauch (1944–2023) se narodil v Dýšině u Plzně. Významnou součástí jeho umělecké práce jsou také realizace v architektuře, působil i jako pedagog na ČVUT a Akademii výtvarných umění.
Akademický sochař Milan Vácha se narodil v roce 1944 v Praze. Je známý svými monumentálními kamennými plastikami pro veřejný prostor a restaurátorským umem, který vložil do obnovy cenných sochařských památek. Věnuje se řadě témat, od biblických, přes historické až po motivy z oblasti techniky nebo přírody. I on se věnoval pedagogické činnosti, přednášel na Fakultě architektury ČVUT.
Editace textu: Hana Josefová