Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Dům digitálních dovedností nabídne…

Dům digitálních dovedností nabídne vzdělávání všem věkovým kategoriím

V Plzni vzniká v bývalém sídle Amerického centra nové vzdělávací středisko. Dům digitálních dovedností, který poskytne vzdělávání všem věkovým kategoriím v oblasti moderních informačních technologií, zahájí provoz v březnu. Kromě kurzů pro děti a seniory nabídne ojedinělou aktivitu pro rodiče dětí se specifickými poruchami a speciální semináře pro pedagogy.

Dům digitálních dovedností zahájí provoz 10. března v bývalém Americkém centru Plzeň v Dominikánské ulici 9. „Jde o jedinečný projekt města zaměřující se na vzdělávání všech věkových kategorií v oblasti IT dovedností.  Žijeme v moderním světě a měli bychom mít příležitost seznamovat se se všemi jeho vymoženostmi,“ říká vedoucí Domu digitálních dovedností Iveta Hrotková.

Pro děti jsou přichystány zajímavé kurzy jako například Postav a naprogramuj vlastního robota za pomoci robotické stavebnice Lego Mindstorms. „Účastníci budou mít možnost sestavit si nejednoho robota a pomocí jednoduchého na ikonách založeného programovacího rozhraní jej i ovládat,“ upřesňuje Iveta Hrotková.

Dům digitálních dovedností

V kurzu Vytvoř si vlastní knihu mohou děti být na chvíli autorem, ilustrátorem, grafikem, sazečem i knihvazačem. Vyzkouší si experimentování s písmem i čistou práci v programu InDesign. Z kurzu si odnesou hotovou knihu. „Další nevšední momenty děti zažijí v kurzu Staň se fotografem pro Google, který, jak název napovídá, se orientuje na tvorbu, úpravu a publikaci fotografií pod dohledem certifikovaného ´google fotografa´ Ondřeje Boučka,“ láká Iveta Hrotková.

Dva kurzy Počítač naplno a Komplexní kurz fotografie budou věnovány seniorům. „Počítač naplno je určen těm, kteří s ním začínají nebo těm, kteří objevují, co všechno jim užívání počítače může nabídnout. Seznámí se s jeho základními programy a fungováním, s osobním nastavením, se soubory a složkami, jejich kopírováním a mazáním, s ukládáním obrázků, základy psaní v textovém editoru, s internetem a s celou řadou běžných uživatelských programů,“ vypočítává Ivona Krausová z Domu digitálních dovedností. Kurz se skládá z 20 lekcí a bude přizpůsobený tempu seniorů.

Cílem rozsáhlého kurzu věnovaného fotografování je seznámit účastníka s ovládáním a funkcemi digitální zrcadlovky, vysvětlit základní pojmy, jako je kompozice, expozice a další. Každý si vyzkouší portrétní, exteriérovou a interiérovou fotografii, kterou se následně naučí upravit v programu Adobe Photoshop.

Možnost mají senioři přihlásit se také do virtuální Univerzity třetího věku. Ta svoji činnost zahájila v loňském roce. „Výuku v letním semestru zahajujeme 11. února kurzem Historie a současnost české myslivosti,“ upozorňuje Ivona Krausová a připomíná, že možnost přihlásit se mají zájemci na emailu krausovai@plzen.eu nebo na telefonu 607 007 392.

Další aktivitou, která je do značné míry v České republice výjimečná, budou semináře určené rodičům dětí se specifickými poruchami učení. „Rodiče seznámí s dostupnými programy, díky kterým se jejich děti snadněji, lépe a zábavnou formou naučí například vyjmenovaná slova, doplňovat háčky a čárky nebo základní početní operace. Prakticky si vyzkouší užívání programů speciálně vyvinutých pro výuku a pomoc dětem se specifickými poruchami učení. Rodič tak získá představu o možnostech, jak pomoci svému dítěti,“ říká Vojtěch Škarda.

Partnerem pro dítě na internetu je název semináře připraveného rovněž pro rodiče. Dozví se při něm, jakým způsobem mohou pomáhat dětem v pohybování se po internetu a sociálních sítích. Naučí se chránit své dítě před možnými nástrahami, a to efektivněji než jen cestou zákazů. „V kurzu Kyberšikana pro rodiče dostane účastník ucelené informace o šikaně v prostředí internetu, sociálních sítí a mobilních telefonů. Seznámí se s tím, jak své dítě preventivně chránit, jak mu pomoci vyhnout se potížím a jak v případě odhalení šikany postupovat. Dostane i užitečné informace, na koho se obrátit v případě, že se jeho dítě stane obětí a jakou úlohu může nebo by měla sehrát škola,“ doplňuje Vojtěch Škarda.

Speciální nabídka je připravena pro pedagogy plzeňských základních škol. „Ve spolupráci s Institutem dalšího vzdělávání pro ně zorganizujeme semináře orientované na technické i metodické zvládnutí moderních technologií a vytváření interaktivních výukových materiálů. V budoucnu rovněž nabídneme učitelům kurzy zaměřené na úpravy fotografií, videí a další dovednosti nezbytné pro efektivní tvorbu či úpravu učebních materiálů. Seznámíme je s fungováním a možnostmi cloudu a různých výukových aplikací a nabídneme základním školám možnost ukázkové hodiny s využitím IT techniky,“ sděluje Eva Fürbachová

Žáci základních škol se mohou těšit na různé soutěže, díky nimž se mohou aktivně zapojit do výuky, prakticky využít své znalosti IT techniky a vyhrát nejmodernější přístroje z dané oblasti. „Momentálně na 7. ZŠ organizujeme první ročník soutěže ´Vyzkoušej si být na chvíli učitelem´,“ dodává Eva Fürbachová.

Zveřejněno: 14. 2. 2014, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni