Festival na ulici se chlubí mnoha tisíci posluchači
Multižánrový Festival na ulici skončil večer v sobotu 27. srpna. Za devět dní se na pěti scénách vystřídalo více než sto kapel, součástí festivalu byl bohatý doprovodný program. Organizátoři odhadují, že přišlo okolo 50 tisíc návštěvníků.
Zdroj fotografií: archiv pořadatele
„Prostor dostali především hudebníci z plzeňského regionu, ale přijely i české hudební legendy, například kapela Buty. Ohromný ohlas u posluchačů pak měla Plzeňská filharmonie a její pořad Hollywood plný filmových melodií,“ zhodnotila letošní ročník náměstkyně primátora města Plzně Eliška Bartáková, do jejíž gesce také spadá oblast kultury. Náměstkyně Eliška Bartáková spolu s primátorem města Plzně Pavlem Šindelářem měli nad akcí záštitu. Festival na ulici podporuje město Plzeň prostřednictvím kulturního čtyřletého dotačního programu v celkové výši šest milionů korun.
Pořadatel dával i letos nejvíce prostoru účinkujícím z Plzně a okolí. Koncept ‚Návratu ke kořenům‘, kterým navázal na téměř třicetiletou tradici akce, se ukázal jako oblíbený a úspěšný. „Plzeňská hudební scéna nabízí obrovské množství kvalitních kapel různých žánrů. Pro většinu obyvatel tak ani není možné v průběhu roku navštívit všechny své oblíbené, natož objevit nějaké nové. My dokážeme dát prostor většině z nich v průběhu devíti dnů,“ řekl Lukáš Krásný, šéf pořádající Agentury Nashledanou. Že jsou Plzeňané na své hudebníky hrdí, dokazují i předběžné výsledky dotazníkového průzkumu, který letos probíhal po celou dobu na všech scénách. Většina respondentů uvedla, že sice ráda navštíví pár koncertů mimoplzeňských kapel, ale stejně se nejvíc těší na domácí produkci. Jedna z otázek dotazníku směřovala i na multižánrový charakter festivalu, jehož úspěšnost potvrzují plné scény.
I doprovodný kulturní program obsahoval mnoho žánrů a širokou nabídku pro různé věkové i zájmové skupiny. V Proluce či ve stanu na náměstí Republiky dle přízně počasí probíhal každý den program pro děti – střídali se zde různé soubory se svými divadelními představeními, žongléři a k dispozici byla i kuličková dráha. Ve Smetanových sadech se tančily tance z Plzeňska, ale i z jiných částí celého světa – španělské flamenco, brazilský zouk, argentinské tango nebo živelné africké tance. Výtvarné umění reprezentovala výstava Barva na ulici v Proluce a díla studentů Střední umělecko-průmyslové školy a ZUŠ Zámeček, umístěná na náměstí Republiky.
Kromě hudby, divadla a výtvarného umění se pořadatelé již podruhé rozhodli podpořit neziskové organizace z Plzeňského kraje, kterým dali zdarma prostor pro prezentaci a představení své činnosti plzeňské široké veřejnosti.
Editace textu: Hana Josefová