Housing First úspěšně pokračuje, pomáhá lidem v bytové nouzi udržet si své domovy
Projekt Housing First, za kterým stojí organizace Ledovec, z.s., za výrazné podpory města Plzně, bude pokračovat i v příštích letech. Nepřetržitá pomoc lidem s duševním onemocněním v bytové nouzi je v Plzni poskytována od roku 2019. S konkrétními aktivitami, prací týmu a využívanými prostory se v tomto týdnu seznámila radní města Plzně pro oblast bytovou včetně dostupného a sociálního bydlení Světlana Budková.
Zdroj fotografií: Odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování Magistrátu města Plzně
„Existence projektu Housing First je pro lidi s duševním onemocněním velmi důležitá. Udržení si dobrého bydlení se projevuje v celkové kvalitě jejich života. Těší mě, že projekt bude pokračovat i v příštích letech a organizaci Ledovec přeji mnoho úspěchů a spokojených klientů,“ uvedla radní města Světlana Budková.
Den pro Housing First, jak se akce v úterý 15. listopadu 2022 jmenovala, seznámil hosty s nastavenými principy podpory. Tým je klientům k dispozici sedm dnů v týmu. Důležitou součástí je dobře nastavená podpora. Úspěch spočívá i v tom, že klienti mohou bydlet v městských bytech, výše nájmu je pro ně finančně dostupnější než v komerčním bydlení.
„Bez podpory města bychom projekt nezačali realizovat. Přestože se nám dařilo získat i byty nabízené na běžném trhu, jsou pro účastníky městské byty finančně dostupnější. Hlavní věc je, že díky podpoře města bude mít dalších 20 osob v bytové nouzi své domovy,“ řekl Petr Moravec, ředitel Ledovce a koordinátor projektu Housing First.
V první etapě realizované v letech 2019 až 2022 poskytla Plzeň deset bytů. Podporou prošlo za tuto dobu celkem 15 domácností, kromě dvou zatím všichni podporu týmu Housing First využívají. Nadále se počítá s pokračováním projektu do roku 2025.
S Ledovcem na projektu úzce spolupracuje Odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování Magistrátu města Plzně. Ten pro druhou etapu Housing First předal Ledovci praktický nástroj pro práci s klienty, takzvané Kartičky obav při zabydlování. Odbor je vypracoval na základě setkání sociálních pracovníků na Podzimní škole Housing First v roce 2020, která byla realizována Platformou pro sociální bydlení, z.s.
„Období před nastěhováním a po nastěhování je pro klienta velmi náročné. Nová životní situace s sebou nese velkou stresovou zátěž spojenou s mnoha obavami, které si klient může, ale také nemusí uvědomovat. Mnoho otázek může zůstat nevyřčených z různých důvodů. Kartičky jsou velmi praktickým nástrojem, jak se s obavami vypořádat a dále s nimi pracovat,“ vysvětlila Karolína Vodičková, vedoucí zmíněného odboru.
Ledovec je nezisková organizace, která nabízí lidem s duševním onemocněním z plzeňského regionu podporu při udržování a zlepšování kvality jejich života v běžných podmínkách. Provozuje Centra duševního zdraví v Plzni a Klatovech. Věnuje se také destigmatizačním a preventivním programům v oblasti duševního zdraví.
Text: Eva Kriegerová