Krajináři výstavou vzpomínají na malíře Jiřího Pateru
Výstava krajinářů, členů Unie výtvarných umělců Plzeň, je k vidění ve 2. patře plzeňské radnice. Umělci svými díly vzpomínají na malíře a pedagoga Jiřího Pateru. Vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek 4. dubna 2024 a účastnila se jí radní pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.
Fotografie: M. Pecuch
„Letos uplyne sto let od narození Jiřího Patery, právě u této příležitosti jsme výstavu uspořádali. Narodil se v Praze, ale celý svůj tvůrčí život prožil v Plzni. V roce 1943 jej a jeho otce zatklo gestapo, Jiří byl ale po několika měsících propuštěn, zatímco jeho otec zemřel v koncentračním táboře. Tato tragická událost se promítla také do jeho tvorby. V období normalizace byl donucen ukončit svou pedagogickou činnosti a začal vést malířské kurzy,“ připomněla Eliška Bartáková a doplnila: „Až v roce 1988 získal opět stále zaměstnání jako člen nákupní komise Západočeské galerie, kde působil až do své smrti. V roce 1989 společně s Miroslavem Tázlerem a Karlem Frauknechtem založili tvůrčí skupinu P89. Artotéka města Plzně vlastní jeho čtyři díla.“
Výstava s názvem Krajina jinak je na radnici k vidění do konce července. Mezi vystavujícími je řada pokračovatelů a žáků Jiřího Patery a také zástupci mladé generace – Milan Ďuriš, Jana Frolíková, Lukáš Hašek, Milena Helusová, Miloš Marek, Alice Marková, Helena Vendová a Jana Vrtělová.
Text: Monika Krausová