Lidé si připomněli památku plzeňských Židů
Fotografie: Z. Vaiz
Vzpomínkové setkání k 83. výročí transportů plzeňských Židů do Terezína se uskutečnilo v neděli 26. ledna 2025 ve Staré synagoze. Lidé si připomněli, že z Plzně v lednu 1942 odjelo ve třech transportech více než dva tisíce židovských mužů, žen a dětí. Konce války se dožilo jen 204 z nich.
„Jen těžko si představit strach a zoufalství, které musely tyto muže, ženy i děti provázet na cestě do Terezína, který byl pro většinu z nich pouze přestupním místem, z něhož byli odvezeni dále na svou smrt. Dnes již víme, co přesně „konečné řešení židovské otázky“ znamenalo a jak krutý osud většinu z těchto nebohých lidí potkal. Nelze si ale ani trochu představit hrůzu, kterou museli všichni z nich prožívat,“ uvedla mimo jiné ve svém proslovu radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková, která na vzpomínkovém setkání zastupovala město Plzeň. „Bohužel i v dnešní době jsme ve světě svědky nenávisti, kvůli které přichází o život nevinní lidé. I proto je třeba si tyto bolestné momenty připomínat a nezavírat před nimi oči. Nejen jako vzpomínku na ty, kteří zemřeli nebo zázrakem a silou vlastní vůle přežili, ale také jako výzvu a připomínku pro mladší generace. Nesmíme dopustit, aby se někdy něco tak strašného opakovalo,“ dodala.
Vzpomínkové setkání pořádala Židovská obec Plzeň, jejímž předsedou je Jiří Löwy. Zúčastnil se jej také vrchní zemský rabín Karol Sidon či představitelé třetího plzeňského obvodu a další hosté.
Oběti židovských transportů připomíná v Plzni pamětní deska umístěná na sokolovně ve Štruncových sadech, kde byli Židé před nástupem do transportů shromažďováni, a památník Zahrada vzpomínek v sousedství Staré synagogy. Město Plzeň si oběti židovských transportů připomíná také prostřednictvím Kamenů zmizelých, německy Stolpersteine. Ty jsou osazovány do chodníků před domy, kde Židé před svou deportací žili.
Editace textu: Hana Josefová