Marián Jelínek: Mezi vrcholovým sportem a pracovní rolí jsou paralely
Známý sportovní psycholog a kouč Marián Jelínek bude hostem Festivalu uvědomění, který se koná 21. října v plzeňském areálu DEPO2015. Hokejový trenér, kouč, manažer a autor řady knih se již více než 35 let zabývá sportovní psychologií a mentálním koučinkem. Individuálně spolupracuje s manažery a vrcholovými sportovci, v současnosti např. s Karolínou Plíškovou, Petrem Mrázkem, Terezou Bledou a dalšími olympioniky, je také bývalým dlouholetým koučem Jaromíra Jágra. Své mnohaleté zkušenosti využívá při přednáškách nejen asociacím a klubům napříč všemi sporty, ale také firmám z různých oborů. Je garantem oboru Psychologie pro manažery a postgraduálního studia na Newton University.
Marián Jelínek (zdroj foto: Facebook pořadatele)
Jste znám především jako odborník na sportovní psychologii, jak se liší od psychologie pro ‚nesportovce‘?
Sportovní psychologie je zaměřená především na výkon a s tím související veškeré brzdící a podpůrné parametry výkonu v subjektivních světech jedince. Dnešní společnost zaměřená na výkon se však světu vrcholového sportu v mnoha aspektech života podobá, a tak lze nalézt mnohé paralely – třeba mezi vrcholovým sportem a pracovní rolí.
Akce, jíž se v Plzni zúčastníte, bude zaměřena spíše než na vrcholové sportovce na běžné občany…
Vím a tématem mé přednášky tedy bude zamyšlení nad tím, na čem by měl člověk pracovat, aby byl úspěšný a zároveň se z toho pozitivně ani negativně ‚nezbláznil‘. Pokud to bude technicky možné, rád budu s publikem diskutovat.
Co vlastně po vás, jako koučovi, nejčastěji chtějí lidé, kteří se nevěnují sportu? A co po vás nejčastěji chtějí vrcholoví sportovci?
Problematika je obecně stejná – jak pracovat s myšlenkami nechtěnými a v jaké podobě přicházejí… Jde například o ztrátu sebevědomí či motivace, o ztrátu koncentrace a pozornosti nebo o ztrátu kontroly emocí.
A máte nějakou univerzální radu, která platí pro sportovce i nesportovce?
Rady nedávám, jen doporučuji… a především to, abychom se všichni naučili pracovat právě s myšlenkami nechtěnými. Ty ‚otravují‘ náš subjektivní svět dnes a denně. A já říkám, že je to do určité míry důležitá dovednost.
Festival uvědomění se v areálu DEPO2015 koná v sobotu 21. října. Přednášet budou odborníci z různých oblastí, kromě Mariána Jelínka, např. Petr Havlíček (zdravá životospráva), David Frej (lékař zabývající se civilizačními nemocemi, výživou, detoxikacemi…), Jan Rak (profesor, jaderný a kvantový fyzik, který zajímavou, pochopitelnou formou s moudrostí i humorem předává své poznatky široké veřejnosti) a mnoho dalších. Nebudou chybět ochutnávky zdravé stravy či možnost zakoupit knihy.
Editace textu: Hana Josefová