Město Plzeň poskytne dotaci Nadačnímu fondu Zelený poklad
Plzeňští zastupitelé schválili, že z rozpočtu Odboru životního prostředí Magistrátu města Plzně bude poskytnuta dotace ve výši 2,5 milionu korun Nadačnímu fondu Zelený poklad, jehož zřizovatelem je město Plzeň. Finance jsou určeny na projekty, které podporují zlepšování životního prostředí v Plzni.
Zelená střecha na škole v Černicích (ilustrační fotografie)
„Dotaci Nadační fond Zelený poklad využije na poskytování nadačních příspěvků i na vlastní projekty. Fond už od roku 2016 uskutečňuje grantový program s názvem Ani kapka nazmar, kterým motivuje školy všech stupňů, spolky a další subjekty v hospodaření s dešťovými vodami v Plzni. Fond se také zabývá rozvojem moderních forem ekologické výchovy,“ popsal některé z aktivit fondu náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.
Nadační fond Zelený poklad uvádí, že v hospodaření s dešťovými vodami jsou žádoucí rozsáhlejší realizace spočívající v kompletní úpravě pozemků nebo budování zelených střech, a proto v minulých letech navýšil možné příspěvky na realizaci těchto opatření. Subjekty mohou žádal až o půl milionu korun. Díky podpoře tohoto nadačního fondu vznikly například dvě zelené střechy na Tyršově základní a mateřské škole, u 23. mateřské školy byly zřízeny dešťové záhony nebo byla vybudována zelená střecha v prostorách spolku ŽIVO v Černicích. Fond také zahájil česko-německý projekt Země, voda, klima, který nabízí vzdělání, exkurze a hospitace. Organizuje také veřejnou sbírku ve prospěch Luftovy zahrady.
Text: Hana Josefová