Město si připomnělo výročí narození generála Miroslava Štandery
Květiny na hrobě Miroslava Štandery na Ústředním hřbitově v Plzni i u jeho pamětní desky v Božkovské ulici připomínají, že vojenský letec, brigádní generál, pilot RAF se narodil přesně před 105 lety, v Praze 5. října 1918.
Když bylo Miroslavu Štanderovi deset let, zemřela mu maminka, s otcem a třemi sourozenci žili ve východních Čechách v Dobrušce. Vystudoval typografickou školu, ale v roce 1936 se přihlásil do Vojenské školy leteckého dorostu. V září 1938 byl při mobilizaci Československé armády povolán do Leteckého pluku 4, oddělené III. perutě v Pardubicích. Po demobilizaci a vyhlášení protektorátu Čechy a Morava odešel hned v březnu 1939 do Polska a poté do Francie, kde vstoupil do cizinecké legie. Byl nasazen do německo-francouzských bojů, při nichž byl jeho letoun sestřelen a vážně si poranil páteř. Francii před postupujícím německým vojskem opustil jako jeden z posledních pilotů v červnu 1940 se sádrovým krunýřem. Do Anglie se dostal na egyptské uhelné lodi. Sloužil ve 312. československé stíhací peruti Royal Air Force (RAF). Jeho leteckou základnou se stal Cosford nad Birminghamem. V roce 1943 přešel do 68. noční stíhací perutě RAF, s níž se 6. června 1944 zúčastnil i invaze do Normandie.
Fotografie: K. Šimáčková
Po skončení války se Miroslav Štandera vrátil do Československa a sloužil v Plzni a v Trenčíně. Jako západní letec byl ale zakrátko z armády vyloučen a musel se živit sběrem druhotných surovin. V roce 1949 měl být zatčen, a proto se rozhodl opustit republiku. Přešel hranice do tehdejšího Západního Německa a odsud pokračoval dál do Anglie. V letech 1949-1955 sloužil opět v RAF. Když armádu opustil, vyučil se stříbrníkem a pracoval jako stříbrotepec, později začal i samostatně podnikat. V roce 1983 odešel do důchodu.
V polovině 90. let minulého století se natrvalo vrátil do České republiky a žil v Plzni u své dcery. Byl předsedou Svazu československých zahraničních letců, zapojil se do pobočky Svazu letců ČR v Plzni, Československé obce legionářské a stal se čestným členem Aeroklubu Plzeň – Letkov. Zde i v pokročilém věku se členy aeroklubu létal i s motorovými letadly. Stal se čestným občanem města Plzně. Rozkazem prezidenta republiky byl povýšen roku 2000 do hodnosti generála. Byl držitelem mnoha vyznamenání, mimo jiné i Řádu čestné legie a Řádu Tomáše Garrigua Masaryka.
Zemřel 19. února 2014. Jeho pohřbu v katedrále sv. Bartoloměje se zúčastnily stovky lidí, představitelé státu, armády i města a konal se s mnoha armádními poctami včetně přeletu gripenů. Pohřben je na Ústředním hřbitově v Plzni. V Božkovské ulici mu byla v říjnu 2018 odhalena pamětní deska.
Editace textu: Hana Josefová