Mistrovství světa v paralukostřelbě v Plzni z českého pohledu: zlato a třikrát bronz
Češi mají za sebou úspěšný šampionát, konal se v Plzni. Čtyři medaile na domácím mistrovství světa, sedmá příčka v pořadí nejúspěšnějších států a tři místenky na paralympiádu v Paříži. Šest z osmi českých reprezentantů si zažilo atmosféru finálové střelnice a diváky zaplněnou tribunu na náměstí Republiky. Bezmála 300 sportovců z 54 zemí oživilo na celý týden centrum Plzně a o uplynulém víkendu přilákalo ke katedrále svatého Bartoloměje řadu diváků. Akce se konala za podpory města Plzně a Plzeňského kraje.
Čeští reprezentanti byli v Plzni úspěšní. Foto: archiv pořadatele
Oba finálové dny na náměstí Republiky se bylo na co dívat, nejvíce ale diváky zaujala česká stopa. V sobotu čekal souboj o bronz dvojici Leoš Bartoš a Tomáš Vrzal. V boji o svou první medaili ze světového šampionátu se utkali s Američany Kevinem Polishem a mistrem světa z Dubaje 2022 Mattem Stutzmannem. Ve větrných podmínkách Češi chybovali a po prohře 140 – 149 skončili na čtvrtém místě. „Já jsem bohužel dal pětku, kterou si budu pamatovat do smrti. Fouklo mi, měli jsme málo času a musel jsem rychle vystřelit,“ řekl ihned po souboji Leoš Bartoš. „Bohužel, udělali jsme dvě zásadní chyby a přišli jsme o spoustu bodů. Ale čtvrté místo je naprosto úžasné. V naší kategorii je to po více než patnácti letech senzační úspěch,“ dodal Tomáš Vrzal.
Neděle patřila českým barvám v kategorii W1. Jako první si bronz převzaly v ženských dvojicích Šárka Pultar Musilová a Tereza Brandlová. Stejnou medaili vybojovali mezi muži i Karel Davídek a David Drahonínský a zopakovali umístění z posledního světového šampionátu v Dubaji. Titul mistrů světa získali Češi ve smíšených dvojicích. David Drahonínský a Tereza Brandtlová od začátku nepustili vedení a svůj náskok postupně navyšovali. Žlutý střed terče minuli čeští reprezentanti jen čtyřikrát a už před posledním šípem Terezy Brandtlové bylo jasné, že Česko získá první zlato v mixu na mistrovství světa. Asii Pellizzariovou a Paola Tonona z Itálie porazili v poměru 145 - 133.
David Drahonínský. Foto: archiv pořadatele
„Já asi zatím nenacházím slova, mně se chce jen pořád strašně brečet štěstím,“ smála se bezprostředně po vítězství čerstvá mistryně světa Tereza Brandtlová. Viditelně dojatý byl i David Drahonínský. „Strašně mi na tom záleželo, abych střílel to nejlepší, co můžu, abych potěšil české fanoušky, a aby si s námi mohli zazpívat i tu naši písničku českou,“ řekl. Třetí medaili přidal Drahonínský vzápětí. Zaplněná tribuna zažila v centru Plzně drama do posledního šípu. Drahonínský měl před poslední sadou dvoubodovou ztrátu. Pak prokázal pevné nervy, když další dva šípy poslal do samotného středu terče za deset bodů. Číňan na svůj poslední šíp potřeboval dát alespoň devítku na remízu. Tlak neustál a zásah mimo žlutou rozhodl o těsné výhře Davida Drahonínského 133 – 132, český reprezentant tak obhájil za burácení publika bronz z loňského mistrovství světa v Dubaji.
MS v paralukostřelbě v Plzni 2023. Foto: archiv pořadatele
Šampionát ale nebyl úspěšný pouze z pohledu českých výsledků, ale i co se týče organizace, která byla na světové úrovni. O chod mistrovství světa, které se konalo na tréninkovém hřišti Viktorie Plzeň v Luční ulici a pak na náměstí Republiky se staralo více než 100 lidí. „Měli jsme ohromné štěstí na dobrý, obrovský tým. Taky na počasí, které nám vyšlo a díky tomu jsme zvládli náročný časový harmonogram se scénářem na minuty. Dostatečně v předstihu jsme zajistili lokální přepravu a ubytovací kapacity pro střelce i jejich doprovody a všechno tak hladce proběhlo,“ hodnotí předseda organizačního výboru Roman Suda. „Hodně týmů nám děkuje. Finále mělo všechny parametry, jaké má mít. Katedrála tomu dávala punc výjimečnosti, což akcentovalo World Archery i zahraniční média. Sportovci říkali, že si to moc užili, a i ta divácká kulisa jim přinášela zajímavé pocity. Pozitivně byl hodnocený i přímý přenos z finále – zkrátka to přineslo, co mělo,“ dodal Roman Suda.
Editace textu: Eva Barborková