Modrozelená perla Slovan. Tak představuje budoucnost Jiráskova náměstí výstava. Čtvrteční vernisáž doplní program pro děti
Už v příštím roce 2023 by měla začít rekonstrukce Jiráskova náměstí a klášterní zahrady v Plzni. Tento pro Plzeň ojedinělý projekt přibližuje nová výstava Jiráskovo náměstí – modrozelená perla Slovan. Její vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 15. září od 17 hodin v parku na Jiráskově náměstí. K vidění bude dlouhodobě. Zároveň je na celé čtvrteční odpoledne připraven zábavný program pro děti i dospělé. Cílem obou akcí je poukázat na potenciál místa, které čeká v nejbližší době nákladná rekonstrukce.
Vizuál výstavy Jiráskovo náměstí – modrozelená perla Slovan
„Věřím, že na přelomu let 2025/2026 se sejdeme na obnoveném Jiráskově náměstí. Projekt je kompletně připraven a příští rok bychom chtěli začít. Nové náměstí bude příjemnější, funkčnější, zelenější a udržitelnější. Stěžejním přínosem bude otevření klášterní zahrady široké veřejnosti,“ uvedl primátor města Plzně Pavel Šindelář, který výstavu zahájí, a doplnil: „Vítězný návrh studia re:architekti byl vybrán na základě architektonické soutěže. Architektonický návrh obsahuje všechny důležité oblasti včetně soudobých výzev – hospodaření s dešťovými vodami, udržitelnost péče o zeleň, vyváženost různých druhů dopravy i rozličné způsoby užívání a přístupnosti jednotlivých částí prostranství. Návrh tak na jednu stranu citlivě zachovává vše, co je cenné a zachovat jde, včetně jedinečné atmosféry místa.“
Vizuál výstavy Jiráskovo náměstí – modrozelená perla Slovan
Projekt je pro Plzeň v mnoha ohledech ojedinělý, především pak využitím modrozelené infrastruktury. „Kromě nového prostoru vhodného pro setkávání nabídne obnova náměstí více stromů a zlepší se podmínky pro jejich rozvoj, a tím se zajistí budoucnost náměstí i pro další generace. Zklidní a zpřehlední se doprava, vzniknou nová legální parkovací místa, pohyb pěších i cyklistů po náměstí bude bezpečnější a veřejnost bude mít možnost pravidelně využívat soukromou klášterní zahradu,“ řekl starosta Městského obvodu Plzeň 2-Slovany Lumír Aschenbrenner.
Projekt Obnovy Jiráskova náměstí a klášterní zahrady realizuje město Plzeň a Městský obvod Plzeň 2-Slovany s finanční a odbornou podporou Nadace Proměny Karla Komárka. Autorem návrhu je studio re:architekti. Dále se na projektu podílí spolek Pěstuj prostor, Klášter dominikánů Plzeň a Masarykova základní škola.
„Již samotný začátek projektu obnovy náměstí a klášterní zahrady je unikátní. Jedná se o spolupráci řady organizací. Se zájmem oživit záměr rekonstrukce náměstí přišel nejen obvod, ale také místní obyvatelé a organizace. Ve školním roce 2012–2013 navrhla Masarykova základní škola v rámci projektu Kreativní demokratická škola: Pěstuj prostor otevřít klášterní zahradu veřejnosti, začala jednat s klášterem a pořádat pravidelné akce na Víkend otevřených zahrad. V roce 2015 se spojili čtyři partneři – obvod, náš spolek Pěstuj prostor, Masarykova základní škola a Klášter dominikánů Plzeň, aby uvedli obnovu náměstí do pohybu. Záhy se připojilo město Plzeň a Nadace Proměny Karla Komárka,“ vysvětlil začátek projektu Marek Sivák, dramaturg výstavy.
„Díky vynikající spolupráci nadace, Plzně, městského obvodu Slovany, odborníků, církevních hodnostářů, místních spolků i občanů se Jiráskovo náměstí a klášterní zahrada stanou moderními prostory, které zároveň respektují svou původní jedinečnou atmosféru. Zvláštní důraz jsme kladli na zavádění prvků tzv. modrozelené infrastruktury. Vznikne tak unikátní systém hospodaření s dešťovou vodou, navazující systém péče o zeleň i nový způsob parkování,“ vysvětlil Luboš Veselý, pověřený řízením Nadace Proměny Karla Komárka.
Ilustrační foto
Výstava přibližuje architektonický návrh, kdy středobodem zůstává i nadále park před klášterem. Občané se dozvědí, jaká dopravní řešení se připravují, jak to bude s parkováním. Mezi hlavní devízy návrhu patří pokrokový přístup k modrozelené infrastruktuře, tedy udržitelnému řešení zeleně, zadržování a druhotné využívání dešťových vod i co nejefektivnější využití místních podmínek a zdrojů.
Podstatnou součástí rekonstrukce Jiráskova náměstí je obnova zeleně. Zachování alespoň části stávajících stromů, hlavně kaštanů, bylo často zmiňovaným tématem již v době přípravných participačních besed. V řešeném prostoru mimo zahradu zachovává téměř sedmdesát nejhodnotnějších stromů a v klášterní zahradě téměř všechny.
Jiráskovo náměstí žije – léto ještě nekončí
Jiráskovo náměstí ve čtvrtek 15. září ožije i zábavným odpolednem a již tradiční akcí Jiráskovo náměstí žije – léto ještě nekončí. V parku si malí i velcí mohou zahrát zábavné i výukové hry a vyzkoušet různé aktivity, včetně deskových her, hlavolamů a šachů. Nebude chybět skákací hrad a preventivní aktivity s Městskou policií Plzeň, ukázky techniky dobrovolných hasičů z Božkova, Den zdraví s Edukuj,“ pozvala na akci za Akademii nadání Lucie Jasovská. Vystoupí také žonglér Lukáš i s různými akrobatickými technikami. Děti si dále vyzkouší překážkovou dráhu na koloběžkách nebo si vytvoří výrobek v tvořivých dílničkách. Občané se mohou zapojit do charitativního projektu Deka pro Hospic sv. Lazara.
Ilustrační foto
Akce se koná od 14 do 19 hodin, vstup je zdarma a možné bude i zakoupení drobného občerstvení.
Text: Adriana Jarošová