Nové lavičky a odpadkové koše v centru města. Plzeň obměňuje mobiliář
Plzeň začala s postupným obnovováním a sjednocováním venkovního městského mobiliáře. Do ulic postupně umístí zrenovované nebo nové lavičky a odpadkové koše. Výměnu zahájila v centru města, v nejbližších týdnech se bude věnovat sadovému okruhu. Plzeň přitom vychází z Koncepce městského mobiliáře, která jí má pomoci vytvořit efektivním a estetickým způsobem čitelné a kultivované městské prostředí. Koncepci ve spolupráci s městskými organizacemi a obvody vypracoval Útvar koncepce a rozvoje města Plzně (ÚKRMP), samotnou obměnu mobiliáře provádí Správa veřejného statku města Plzně (SVSMP).
Město obnovuje a sjednocuje mobiliář. Foto: B. Hájková
„Začali jsme s výměnou laviček na náměstí Republiky během února. Je tam nyní třicet kusů nových laviček, nahradily ty původní ve špatném stavu. Jsou ukotveny napevno v místech, kde nebudou překážet při kulturních a společenských akcích,“ popsal Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.
S obnovou pokračuje SVSMP také ve Smetanových a Kopeckého sadech, v Mlýnské strouze a v sadech Pětatřicátníků. „Lavičky v těchto lokalitách budou odmontovány, opraveny a vráceny na původní místo. Ve Smetanových a Kopeckého sadech jsou aktuálně lavičky mobilní, ty budou po repasi opět napevno ukotvené, aby je lidé nepřemisťovali, jako tomu bylo dosud,“ vysvětlil Aleš Tolar. Doplnil, že v Mlýnské strouze správa veřejného statku vymění staré dubové lavičky za nové, v sadech Pětatřicátníků pak budou lavičky rovněž zrepasované.
Nový odpadkový koš v sadovém okruhu. Foto: B. Hájková
První březnový týden začala městská společnost Čistá Plzeň vyměňovat odpadkové koše v sadovém okruhu. Na zkoušku budou osazeny modifikované koše typu KOLN, které oproti stávajícím třicetilitrovým nádobám mají objem 50 litrů. Díky tomu nemusí být rozmístěny tak hustě jako dosud. Nové koše mají čtvercový půdorys a jejich horní část je kulatá, aby se nádoba nedala kutálet. „Jde o kompromis mezi požadavky památkářů, kteří navrhovali nádoby z hlazeného betonu a mezi Čistou Plzní, která požadovala dostatečnou životnost, snadnou údržbu a obsluhu,“ informoval Pavel Bosák, technický náměstek primátora. Pilotní projekt v terénu ověří, zda je tento typ koše vhodný do města. Podle výsledků se pak daný typ košů může zahrnout do koncepce městského mobiliáře.
„S výměnou, montáží a demontáží košů jsme začali u Divadla J. K. Tyla a budeme postupovat sadovým okruhem k Brance, Západočeskému muzeu až k Mlýnské strouze. Výměna by měla být dokončena do poloviny dubna,“ dodal Pavel Bosák.
„Koncepce městského mobiliáře má pomoci, aby mobiliář byl prostě účelný a pěkný. Aktuálně máme v ulicích téměř 150 typů různých laviček, nebo řadu dalších jiných prvků mobiliáře bez správy, to je třeba změnit. Koncepce zahajuje dlouhodobý proces, který má důležité cíle, tedy posílit image města, zjednodušit a zrychlit práci při výběru a umisťování městského mobiliáře, zjednodušit údržbu a redukovat vizuální smog,“ sdělil Jaroslav Holler, vedoucí Úseku veřejného prostoru a životního prostředí ÚKRMP.
Text: Barbora Hájková